سفارش تبلیغ
صبا ویژن

کشف فسیل 43 میلیون ساله از یک نهنگ چهارپا

فسیل یک نهنگ چهارپای پنجه اردکی که 43 میلیون سال پیش می زیست در پرو کشف شده است.

فسیل شناسان معتقدند که این پستاندار دریایی با جثه ای چهار متری هم امکان شنا و هم توانایی راه رفتن در خشکی را داشته است.

این نهنگ که دم قدرتمندی داشت با سمور آبی یا سگ آبی مقایسه شده است.

محققان معتقدند که این کشف می تواند شناخت بهتری از تکامل نهنگ ها و چگونگی گسترش آنها در آب های جهان به دست دهد.

دکتر الیویر لمبرت از موسسه رویال علوم طبیعی بلژیک و از نویسندگان مطالعه تازه گفت: "این کامل ترین نمونه یافت شده از یک نهنگ چهارپا در خارج از هند و پاکستان است."

این فسیل در فاصله یک کیلومتری از ساحل در "پلایا میدیا لونا" در خاک پرو پیدا شد.

موقعیت کشف این فسیل باعث کنجکاوی محققان شده چون تصور می شود نهنگ ها ابتدا حدود 50 میلیون سال پیش در جنوب آسیا تکامل پیدا کردند.

براساس این نظریه با انطباق بیشتر به آب، نهنگ ها خود را به آفریقای شمالی و آمریکای شمالی رساندند، جایی که فسیل آنها پیدا شده.

تازه ترین کشف حاکی از آن است که نهنگ های اولیه موفق شدند خود را با شنا از جنوب آمریکا به پرو برسانند.

تراویس پارک، محقق نهنگ های ماقبل تاریخ در موزه تاریخ طبیعی لندن، می گوید: "نهنگ ها نمونه های نمادین تکامل هستند."

"آنها از پستاندارانی با سم های کوچک به نهنگ های آبی امروزی بدل شدند. دیدن اینکه چگونه اقیانوس ها را فتح کردند خیلی جالب است."

این فسیل در سال 2011 توسط تیمی بین المللی از فسیل شناسان از پرو، فرانسه، ایتالیا، هلند و بلژیک حفاری شد.

آنها این موجود را "پرگوستوس پاسفیکوس" نام داده اند که معنی آن "نهنگ مسافر اقیانوس آرام" است[ چهارشنبه 98/5/16 ] [ 1:42 عصر ] [ alimataji ]

تصویری که شاید یکبار در زندگی ببینید: نهنگی که یک شیر دریایی را

چیس دکر معتقد است عکسی که از یک نهنگ گوژپشت در حال "بلعیدن" یک شیر دریایی گرفته اولین تصویر از این اتفاق است که توسط یک دوربین ثبت شده است.

این عکاس 27 ساله حیات وحش و زیست‌شناس دریایی عکس را 22 ژوئیه از داخل یک قایق در خلیج مونتری کالیفرنیا گرفته است.

او گفت: "گروه بزرگی نبودند، فقط سه نهنگ گوژپشت و حدود دویست شیر دریایی بودند. ما قبلا گروه‌های بزرگی شامل 100 نهنگ و 3000 شیر دریای هم دیده‌ایم و به همین دلیل این مورد واقعا دیوانه‌وار بود."

این نهنگ‌ها معمولا از ماهی‌های کوچک تغذیه می‌کنند، تا این که نهنگ مورد نظر چشمش به لقمه‌ای خورد که به نظر می‌رسید برای دهانش بزرگ است.

چیس گفت: "ما مدتی طولانی شاهد غذا خوردن آن‌ها بودیم تا این که آن اتفاق افتاد؛ اتفاقی که من شانس وقوع آن را یکبار در تمام عمر توصیف می‌کنم. هنوز هم چیزی که دیدم را باور نمی‌کنم. زمانی که نهنگ بالا آمد و شیر دریایی داخل دهانش بود، من کمتر از یک چشم بهم زدن وقت داشتم که بقیه صحنه را ثبت کنم."

حق نشر عکس Chase Dekker Image caption نمی‌دانیم چه کسی بیشتر غافلگیر شده: شیر دریایی، نهنگ گوژپشت یا آقای چیس

چیس "بیشتر از صد در صد مطمئن" است که شیر دریایی پس از واقعه سالم از دهان نهنگ خارج شده و به راهش ادامه داده است.

نهنگ‌های گوژپشت دندان ندارند و داخل دهان آن‌ها استخوان (صفحه شانه‌ای) همراه با موهای ریز (موی صفحه شانه‌ای) وجود دارد. این‌ها به نهنگ کمک می‌کنند تا با فیلتر کردن و تصفیه آب دریا، موجودات کوچک سخت‌پوست موجود در آن را به دام بیندازند و موجوداتی مانند شیرهای دریایی به هیچ عنوان مناسب این ساختار نیستند.

شیوه تغذیه این نهنگ‌ها به این ترتیب است که آب زیادی را می‌بلعند، سپس با بستن دهان خود آب را به بیرون فشار می‌دهند. در این هنگام صفحه‌های شانه‌ای مانند یک الک مانع از بیرون رفتن جانوران ریز شده و نهنگ‌ها می‌توانند آن‌ها را با زبان خود جمع کرده و بخورند. اگر طعمه‌های بزرگ مانند شیر دریایی به دام بیفتند نهنگ آن‌ها را به بیرون تف می‌کند چرا که مری این جانوران کوچک است و توانایی عبور دادن طعمه‌های بزرگ را ندارد.

چیس گفت: "نهنگ به هیچ عنوان نمی‌تواند آرواره‌هایش را دور شیر دریایی ببندد و به او آسیب بزند. این ماجرا برای شیر دریایی خیلی ترسناک بود اما مطمئنم که آسیبی ندیده."

چیس همچنین می‌گوید که جانواران شکارچی دریا مانند نهنگ‌، شیر دریایی، دلفین و کوسه همگی تقریبا از یک مدل ماهی تغذیه می‌کنند. به همین دلیل او اعتقاد دارد که خیلی بعید است که سر و کار شکارچیان دریا به داخل دهان نهنگ‌ها بیافتد و این مسئله‌ای است که تنها می‌تواند ماهی‌های کوچک را به دردسر بیاندازد.

حق نشر عکس Chase Dekker Image caption چیس معتقد است که عکس او اولین تصویر ثبت شده از یک شیر دریایی داخل دهان یک نهنگ است[ چهارشنبه 98/5/16 ] [ 1:41 عصر ] [ alimataji ]

استاندار خوزستان: سالانه سه هزار نفر از نخبگان از خوزستان مهاجرت

استاندار خوزستان در نشستی با حضور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت که به دلیل بحران‌های زیست محیطی سالانه سه هزار نفر از نخبگان و افراد تحصیل‌کرده به خارج از خوزستان مهاجرت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان با اعلام این آمار افزود: «درخواستی را به کمیسیون اجتماعی دولت برای دادن حق بدی آب و هوا به کارمندان ارائه کرده‌ایم.» وی خواستار توجه ویژه دولت برای استخدام و پرکردن پست‌های خالی در خوزستان شد و گفت: «در خوزستان فقط در آموزش و پرورش 10 هزار پست خالی داریم.»[ پنج شنبه 98/5/10 ] [ 10:15 صبح ] [ alimataji ]

شجره نامه نخست وزیر جدید انگلیس

اگربوریس جانسون از نیای ترک خود علی کمال بیگ ژنی به ارث برده باشد، این ژن ناقل دو چیز است: قلم او و مرام سیاسی اش. علی کمال بیگ روزنامه نگاری بود که آوازه ای یافت و همچون نواده اش درهای پیشرفت در سیاست را با قلم خود باز کرد. علی کمال بیگ سیاستمداری لیبرال و به دنبال دور کردن کشورش از شرق و نزدیک کردن آن به غرب بود، بوریس جانسون هم به دنبال جدایی کشورش از شرق، یعنی اروپاست و نگاهش بیشتر به غرب دوخته شده که آمریکا باشد.

بوریس جانسون شاید به پدرجدش ببالد اما باید آرزو کند به سرنوشت او دچار نشود. در ترکیه، علی کمال را خائن و وطن‌فروش می دانند و بلائی بر سر او آوردند که بر سر «خائن» و «وطنفروش» می آمد: تکه تکه اش کردند. اگر علی کمال بیگ و یارانش در قدرت می ماندند و دست رقیبانشان را کوتاه می کردند، ترکیه زیر حمایت بریتانیا می رفت و امروزه هم کوچکتر و ضعیف‌تر از ترکیه ای بود که می شناسیم.

ادامه مطلب...

[ جمعه 98/5/4 ] [ 1:42 عصر ] [ alimataji ]

حکم دادگاه عالی بریتانیا درباره قرارداد قدیمی فروش تانکهای چیفتن

دادگاه عالی بریتانیا با صدور حکمی به نفع یک شرکت تسلیحاتی بریتانیایی، اعلام کرد که این شرکت نباید همه سود ناشی از مبلغی را که بابت فروش تانک به ایران دریافت کرده، به تهران پرداخت کند.

اختلاف ایران و بریتانیا بر سر قرارداد خرید بانک‌های چیفتن که چهار دهه سابقه دارد، با این حکم وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد چرا که بر اساس حکم دادگاه بریتانیایی، رقمی که طرف بریتانیایی به عنوان ضرر و زیان به ایران بدهکار است باید دوباره محاسبه شود.

قرارداد ایران و بریتانیا برای خرید تانک‌های چیفتن مربوط به دوران قبل از انقلاب اسلامی است. توافق بر سر خرید هزار و 500 تانک چیفتین در سال 1971 به دست آمد و ایران نیز در سال 1976، مبلغی بالغ بر یک میلیارد دلار برای این تانک‌ها پرداخت کرد.

در فاصله سه سال بعد از امضای قرارداد، بریتانیا حدود 150 تانک به ایران تحویل داد. اما وقوع انقلاب اسلامی موجب شد تا تحویل باقی تانک‌ها متوقف شود.

بر اساس اسناد دادگاه، در ششم فوریه سال 1979 (17 بهمن 57) این قرارداد لغو شده است و از آن زمان دو کشور بر سر مبلغ باقی مانده در این قرارداد اختلاف نظر داشته‌اند.[ جمعه 98/5/4 ] [ 1:30 عصر ] [ alimataji ]

مادر عشق\ در چین دستگیرشد

یک زن 54 ساله چینی که زمانی به‌دلیل قبول 118 کودک به فرزندخواندگی تحسین شده بود، به 20 سال زندان محکوم شد.

لی ینشیا در دادگاه "ووان" در استان "هبی" روز چهارشنبه به‌دلیل اخاذی، تقلب، جعل و اخلال در نظم اجتماعی مقصر شناخته شد.

صاحب یتیم‌خانه پیشین که زمانی به "مادر عشق" معروف شده بود، به پرداخت 388 هزاردلار جریمه شد.

15 همدست او از جمله دوست پسرش نیز محکوم شدند.

دادگاه پی برد که خانم لی یانپیا "ازموقعیت نوانخانه سوء‌استفاده کرده بود."

از دادگاه مردمی "ووان" در وبگاه ویبو نقل شد: "او همراه با گروهی مرتکب به تقلب و جرائم دیگر شد تا منفعت اقتصادی زیادی کسب کند."

"چو چی" به اخلال در نظم عمومی، اخاذی، تقلب و آسیب عمدی متهم شد. او به 12.5 سال زندان و جریمه‌ نقدی 1.2 یوآن محکوم شد.

برخی از 14 شریک جرم او متناسب با جرم تا 4 سال زندان محکوم شدند.

ادامه مطلب...

[ جمعه 98/5/4 ] [ 1:28 عصر ] [ alimataji ]

منابع آمریکایی: ایران به آزمایش موشکی دست زده است

منابع آمریکایی از آزمایش موشکی جدید ایران خبر داده‌اند.

روز جمعه، 4 مرداد (26 ژوئیه)، تعدادی از رسانه‌های آمریکا به نقل از "منابع وزارت دفاع ایالات متحده" گزارش کردند که روز چهارشنبه این هفته ایران دست به یک ازمایش موشکی زد.

براساس بعضی از گزارش‌ها، در این آزمایش، یک فروند موشک زمین به زمین میان برد با برد یکهزار کیلومتر از مناطق جنوب ایران به سوی اطراف تهران در شمال شلیک شد و برای کشتیرانی در حوزه خلیج فارس و دریای عمان خطری ایجاد نکرد.

گفته شده است که موشک آزمایش شده از نوع موشک‌های شهاب-3 بوده است. به نقل از "یک منبع دولتی" آمریکا گزارش شده که ایالات متحده از این آزمایش آگاه است اما در این مورد فعلا اظهار نظر نمی‌کند. مقامات و منابع رسمی ایران هنوز به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

آزمایش موشکی اخیر ایران در حالی گزارش می‌شود که در پی تحریم نفتی ایران توسط ایالات متحده، تنش بین دو طرف شدت گرفته و واکنش ایران به تحریم نفتی خود باعث افزایش تنش در منطقه خلیج فارس و حضور و فعالیت نظامی بیشتر کشورهای غربی در این منطقه شده است.

ادامه مطلب...

[ جمعه 98/5/4 ] [ 1:24 عصر ] [ alimataji ]

لینک های ویژه

دیگر امکانات


بازدید امروز: 77
بازدید دیروز: 79
کل بازدیدها: 700684