سفارش تبلیغ
صبا ویژن

حشرات منبع غذایی نسل آینده انسانها

دانشمندان می گویند که با کم شدن منابع پروتئینی 30 سال آینده حشرات به عنوان منبع غذایی اصلی مردم انسانها به خصوص کشورهای اسیایی خواهد بود.[ شنبه 98/1/31 ] [ 11:56 صبح ] [ alimataji ]

اوضاع وحشتناک غزه

با حذف کمک امریکا به فلسطین بیکاری در غزه به حدود 70 درصد رسید تن فروشی یکی از راه های معمول گذران زندگی در غزه است.75 دصد فلسطینی ها از حکومت حماس برغزه ناراحت هستند و35000 فلسطینی ظرف دو سال اخیر با تحمل خطرات بسیار از غزه فرار کردند.65 درصد مردم غزه خواهان رفتن به اسراییل برای کارهستند که نیروهای حماس اجازه این کار را نمیدهند ودر تظاهراتی که دوماه پیش برگزار شد نیروهای حماس بسیاری از مردم معترض را مورد ضرب وشتم قرار داد.یک کسبه اهل غزه به یکی از رسانه ها گفته است در روز عادی زنان بسیاری را می بیند که حتی برای گرفتن یک نان حاضرند خود را بفروشند وتن فروشی نمایند.[ شنبه 98/1/31 ] [ 11:54 صبح ] [ alimataji ]

شکایت قضائی از جان کری به دلیل تلاشهایش برای حفظ برجام

سازمان دیده‌بان قضائی آمریکا با طرح اتهاماتی علیه جان کری وزیر امورخارجه پیشین این کشور اعلام کرد که به دلیل فعالیت‌های پشت پرده جان کری در پشتیانی از توافق هسته‌ای علیه او شکایت خواهد کرد.فیتون، رئیس سازمان دیده‌بان قضائی در این باره گفت: جان کری به عنوان رئیس جمهور انتخاب نشده بود. بنابراین، می‌بایست از تضعیف سیاست خارجی دولت آمریکا از طریق تبانی با ایران و دیگر کشورها پرهیز کند. شکایت ما نه تنها به معنی نظارت بر اقدامات جان کری، بلکه برای پیدا کردن دست‌های مخفی در داخل وزارت امور خارجه آمریکا است که در همکاری با کری تلاش کردند سیاست‌های دولت آمریکا در قبال ایران را تضعیف کنند.[ چهارشنبه 98/1/28 ] [ 12:21 صبح ] [ alimataji ]

امضایى توافقنامه توزیع بیشتر از 13 هزار سبد غذایى در طى ماه مبار

دکتر عبدالله بن عبدالعزیز الربیعه سرپرست مرکز امداد رسانى ملک سلمان امروز در مقر این مرکز در شهر ریاض توافقنامه اى بین این مرکز و یکى از مؤسسات مدنى سودان براى توزیع سبد غذایى در جمهورى سودان در طى ماه مبارک رمضان امضاء کرد[ چهارشنبه 98/1/28 ] [ 12:17 صبح ] [ alimataji ]

از کلیسای نوتردام و گنجینه داخل آن چه میدانیم

کلیسای نوتردام یکی از معروف‌ترین مکان‌های تاریخی جهان است و یکی از از جاذبه‌های توریستی پاریس از زمان ساخت آن در 850 سال پیش. از این بنای تاریخی چه می‌دانیم و این کلیسا چه گنجینه‌هایی در دل خود جای داده است؟

نوتردام که معنای آن "بانوی ما" است نقشی کلیدی در خاطرات بسیاری از مردم دنیا بازی می‌کند. کافی است بدانیم که این بنا هر سال 13 میلیون بازدید کننده دارد.

مهار کردن آتش‌ مهیبی که دوشنبه شب یکی از مشهورترین بناهای جهان را در بر گرفت حدود 9 ساعت طول کشید. آتش، مناره و سقف کلیسا را خراب کرد.

آغاز بنا

 

ساخت این کلیسا سال 1163 در زمان لویی هفتم آغاز شد. اولین سنگ این بنای گوتیک را پاپ الکساندر سوم گذاشت اما بنا تا سال 1345 میلادی تمام نشد، یعنی بیش از 180 سال.

نکته‌های تاریخی

این کلیسا شاهد حوادث تاریخی مختلفی بوده است.

سال 1431 هنری ششم پادشاه انگلستان داخل این کلیسا تاج را به پادشاه فرانسه بخشید.

این کلیسا همچنین در سال 1804 محل تاج‌گذاری ناپلئون بناپارت به عنوان امپراتور فرانسه بود.

 [ چهارشنبه 98/1/28 ] [ 12:14 صبح ] [ alimataji ]

اینستاگرام: بسته شدن حساب فرماندهان سپاه مربوط به تروریست خوانده

یک سخنگوی شبکه اجتماعی اینستاگرام بسته شدن حساب برخی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تایید کرده است.

اینستاگرام می گوید "ما تحت محدودیت‌های قوانین تحریم‌های ایالات متحده عمل می‌کنیم. با مقامات دولتی مرتبط همکاری می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تعهدات قانونی‌مان، از جمله مربوط به تعیین سپاه [به عنوان سازمان تروریستی خارجی] را رعایت می‌کنیم."[ چهارشنبه 98/1/28 ] [ 12:11 صبح ] [ alimataji ]

قاضی شدن ربات در دادگاههای استونی

دولت استونی در ماه اوت گذشته یک دانشجوی 28 ساله را استخدام کرده تا پروژه جدیدی را برای استفاده از هوش مصنوعی در وزارت‌خانه‌های مختلف این کشور پیگیری کند که موجب تسهیل ارائه خدمات به شهروندان این کشور خواهد شد.

آقای ولسبرگ که پایان‌نامه دکترایش را درباره "کاربرد اینترنت چیزها و حسگرداده‌ها در خدمات دولتی" ارائه داده، قصد دارد تا هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را برای ارائه خدمات به 1.3 میلیون شهروند، به کار گیرد.

در این راستا یک "قاضی" نیروگرفته از هوش مصنوعی قرار است که برخی اسناد حقوقی و اطلاعات مربوط دیگر را تجزیه و تحلیل کرده و تصمیم‌گیری کند. گرچه در تصمیم‌گیری نهایی با یک قاضی حقیقی خواهد بود. این پروژه نمونه کوچکی از کاربرد هوش مصنوعی در اجرای عدالت است.

وزارت دادگستری استونی از ولسبرگ و گروهش خواسته تا یک "قاضی رباتی" طراحی کنند که بتواند به پرونده‌های اختلافی با ارزش کمتر از 8000 دلار رسیدگی کند. مقامات امیدوارند که این سامانه بتواند در کاهش پرونده‌ها به قضات و کارمندان سیستم قضایی کمک کند.[ دوشنبه 98/1/26 ] [ 10:10 عصر ] [ alimataji ]

فیسبوک و گزینه گرامیداشت درگذشتگان

فیسبوک از تغییرات جدیدی برای نحوه اداره پروفایل‌های درگذشتگان خبر داده است. دوستان و اقوام از این به بعد خواهد توانست یاد فرد درگذشته را در صفحه‌اش زنده نگه دارند.

افزودن این گزینه دو هدف را دنبال می‌کند: اجازه می‌دهد تا پروفایل فرد، مانند پیش از مرگش باقی بماند و در عین حال کانونی برای گردهمایی افراد باشد تا خاطرات و نوشته‌های فرد درگذشته را بخوانند.[ دوشنبه 98/1/26 ] [ 10:8 عصر ] [ alimataji ]

یک پسربچه سه والدی در یونان متولد شد

پزشکان اسپانیایی و یونانی می‌گویند موفق شده‌اند نوزادی را که نطفه آن با مشارکت سه نفر شکل گرفته بود به دنیا آورند. پزشکان می‌گویند حال مادر و نوزاد پسر خوب است و وزن نوزاد هم 2.9 کیلوگرم گزارش شده است.

به گفته پزشکان مسئول این پروژه، موفقیت آنها اکنون می‌تواند به زوج‌هایی که در سراسر جهان از ناباروری و بیماری‌های میتوکندری رنج می‌برند کمک کند اما در بریتانیا پزشکان و متخصصان انجام چنین پروژه‌ای را در قیاس با معیارهای اخلاقی علوم سوال‌برانگیز توصیف کرده و گفته‌اند این پروژه نباید صورت عملی به خود می‌گرفت.

در این تجربه از روش موسوم به آی.وی.اف استفاده شده و طی آن تخمک مادر و اسپرم پدر در کنار یک تخمک دیگر از یک زن اهداکننده قرار گرفته است.

این روش برای کمک به خانواده‌هایی به کار گرفته می‌شود که به بیماری‌های میتوکندریایی کشنده که از مادر به نوزاد منتقل می‌شوند، مبتلا هستند.

بعضی خانواده‌ها چندین کودک خود را به دلیل بیماری‌های غیرقابل درمان میتوکندری از دست داده‌اند. این بیماری باعث می‌شود که فرد انرژی کافی برای ادامه ضربان قلب نداشته باشد.

تا پیش از تولد این نوزاد پسر در یونان، پزشکان تنها یک مورد دیگر را تجربه کرده بودند که به یک خانواده اردنی مربوط می‌شد و باعث جنجال بزرگی در جامعه پزشکی جهان شد.[ دوشنبه 98/1/26 ] [ 10:7 عصر ] [ alimataji ]

ارتباط میگرن با نوعی بیماری قلبی در کودکان

بنا به تحقیقی جدید، کودکانی که در جریان سردردهای میگرنی نورهای خیره کننده می بینند، دو برابر بیشتر از دیگر کودکان با احتمال داشتن حفره در قلبشان روبرو هستند.

در این تحقیق، پزشکان آمریکایی 109 کودک شش سال به بالا را معاینه کرده اند که میگرن می گیرند.

در گزارش نشریه طب اطفال آمده که میگرن حدود نیمی از داوطلبان کودک از نوعی بود که به اختلال در بینایی، که به "هاله" موسوم است، دچار بودند و محققان متوجه شدند که قلب آنها نیز نقص دارد.

بنیاد بریتانیایی قلب خواستار تحقیقات بیشتر در باره ارتباط میگرن با نقص در عضله قلب شده است.

ایمی تامپسون، سرپرستار در بخش قلب و عروق در بنیاد بریتانیایی قلب گفت: "این ارتباط ممکن است ناشی از دلایل مختلف باشد به همین دلیل تحقیقات بیشتری نیاز است تا به نتیجه گیری قاطعی برسیم."

او گفت: "درک بهتر این ارتباط به پیشرفت در مراقبت از این بیماران منجر می شود."

قبلا نیز تعدادی از تحقیقات پزشکی به این نتیجه رسیده بود که میان میگرن از نوع "هاله" در بزرگسالان و قلب حفره دار - که در اصطلاحات پزشکی آن را "پی اف او" می نامند- ارتباط وجود دارد.

نتیجه این تحقیقات باعث شد که متخصصان برای درمان میگرن، بیمار را تحت عمل جراحی قلب قرار دهند تا حفره را ببندند. البته این در صورتی بوده که درمان های دیگر چاره ساز نبوده است.

دکتر مک کندلس و همکارانش در دانشگاه یوتا برای ردیابی نقص در قلب بیمار میگرن همراه اختلال بینایی، از اسکنر اکوکاردیوگرام استفاده کرده اند.

پنجاه درصد از کودکانی که میگرن با "هاله" داشتند، دچار نقص در ماهیچه قلب بودند. این آمار نزدیک به دو برابر میزانی است که میان دیگر کودکان دیده می شود.

دکتر مک کندلس گفت امیدوار است تحقیق گروهش به تحقیقات آتی در باره این مشکل کمک کند.

حدود 10 درصد افراد مبتلا به میگرن، در جریان حلمه میگرن دچار اختلال در بینایی می شوند.

علائم "هاله" که در میان بیشتر بیماران مشاهده شده، اختلال در بینایی مانند دیدن نور شبیه فلاش دوربین یا دیدن نور منقطع، بی حسی و سوزن سوزن شدن اعضای بدن است.[ دوشنبه 98/1/26 ] [ 10:6 عصر ] [ alimataji ]

لینک های ویژه

دیگر امکانات


بازدید امروز: 19
بازدید دیروز: 79
کل بازدیدها: 700626