سفارش تبلیغ
صبا ویژن

دستور جدید حاج اقا نبویان

عضو گروه پایداری: کدخدای منطقه ما هستیم
ای کاش ما هم حصر بودیم، کباب می‌خوردیم!
کد مطلب : 66775
گروه سیاسی: عضو گروه پایداری (حامیان احمدی نژاد و جلیلی) درباره حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته است: در حصر «چلو‌کباب»? «استخر» و بهترین «پزشکان» فراهم است و ای کاش ما در حصر بودیم!
ای کاش ما هم حصر بودیم، کباب می‌خوردیم!

سیدمحمود نبویان در مهدیه مشهد با اشاره به اینکه صحبت ما در خصوص چرایی شکل‌گیری فتنه است، اظهار کرد: باید به این موضوع نگاهی مبنایی داشت و من فکر می‌کنم مدعای آن‌ها اصلا بحث سیاسی نبود؛ روز گذشته روز فرار شاه بود و مردم توانستند با دست خالی و امداد خداوند موفق شوند. حالا سوال من این است ما یک شاهی داشتیم، انقلاب شد و او هم رفت، آمریکا هم در نقشه جغرافیا آن طرف دنیاست، با ما چه کار دارد؟ مگر می‌شود به رابطه با کفار اعتماد کرد و یا رابطه با آمریکا حلال مشکلات ما شود؟

وی ادامه داد: اعتماد و رابطه با خدا ما را پیروز کرد نه رابطه با آمریکا. کدخدای منطقه ما هستیم چرا رفتیم دنبال یک کدخدای دیگر، با چه کسی داریم حرف می‌زنیم؟ نظم جدیدی در منطقه در حال شکل‌گیری است؛ در لبنان، آمریکا از ما شکست خورد. در سوریه نیز آمریکا از ما شکست خورد. از ما یعنی از سپاه یعنی از حاج قاسم. چرا حملات علیه سپاه شدت گرفت اینکه بی حساب نیست. آمریکا از دست سپاه شکست خورده است. وی با اشاره به اینکه خانه محل حصر را دیده است، گفت: ای کاش ما آنجا بودیم، کبابش به جاست، استخرش به جاست، همه چیز به جاست و بهترین پزشکان باید از او مراقبت کنند. حکم این افراد مشخص است، باغی بر انقلاب حکمش مشخص است و معلوم است که حکمشان چیست[ سه شنبه 93/10/30 ] [ 1:53 عصر ] [ alimataji ]

احمدی نژادروزنامه ای شد

روزنامه محمود احمدی‌نژاد سال 94 می‌آید

کد مطلب : 66918
گروه سیاسی: قرار است روزنامه «مهر عدالت» به عنوان تریبون رسمی حامیان گفتمان انقلاب اسلامی و جریان عدالتخواهی از سال 94 روی دکه روزنامه فروشی‌ها بیاید.
روزنامه محمود احمدی‌نژاد سال 94 می‌آید

به نوشته متین نیوز، این روزنامه به مدیرمسوولی محمد شیخان معاون اطلاع رسانی رئیس‌جمهور سابق و سردبیری عبدالرضا داوری منتشر خواهد شد. براساس همین شنیده‌ها گفته می‌شود افرادی چون محمود احمدی‌نژاد، ابوالحسن فقیه، غلامحسین الهام، محمد جعفر بهداد، نورالدینی و تمدن اعضای شورای سیاست‌گذاری روزنامه مهر عدالت را تشکیل می‌دهند. این روزنامه در 32 صفحه تمام رنگی و در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و هنری و بین‌الملل از سال 94 منتشر خواهد شد. قرار است کادر تحریریه این روزنامه را نیروهای انقلابی و ارزشی و حامیان گفتمان سوم تیر تشکیل دهند و جایی برای حاشیه‌سازان در این روزنامه وجود ندارد![ سه شنبه 93/10/30 ] [ 1:49 عصر ] [ alimataji ]

حراج دختران ایرانی توسط خارجی ها

«در حالی که شرایط ازدواج جوانان در ایران روز به روز سخت‌تر شده و به‌تبع آن سن ازدواج رو به افزایش است، آمارهای رسمی می‌گوید که با وجود کاهش آمارهای ازدواج داخلی، ازدواج دختران ایرانی با اتباع غیرایرانی 26 درصد افزایش پیدا کرده است.»
روزنامه قانون: «در حالی که شرایط ازدواج جوانان در ایران روز به روز سخت‌تر شده و به‌تبع آن سن ازدواج رو به افزایش است، آمارهای رسمی می‌گوید که با وجود کاهش آمارهای ازدواج داخلی، ازدواج دختران ایرانی با اتباع غیرایرانی 26 درصد افزایش پیدا کرده است.»

در ادامه نوشت: آنگونه که از شواهد بر می‌آید، گویا دختران ایرانی میل زیادی به ازدواج با اتباع غیر ایرانی پیدا کرده‌اند و مرد زندگی آینده خود را از میان مردان غیر ایرانی انتخاب می‌کنند.

آمارهایی که مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال داده حکایت از آن دارد که در 9 ماهه امسال 615 مورد ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع غیرایرانی در پایگاه اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال ثبت شده و این در حالی است که تعداد این نوع ازدواج‌ها در مدت مشابه در سال گذشته 487 مورد بوده و این مهم رشد 26.3 درصدی این آمار را نشان می‌دهد. اینکه چگونه آمار ازدواج دختران ایرانی با مردان خارجی! افزایش یافته و این مسأله چه تبعاتی را می‌تواند در پی داشته باشد موضوع گزارشی است که در ادامه می‌خوانید:

آمار‌ها از ازدواج خارجی چه می‌گوید؟


بر اساس آمار سازمان ثبت احوال، در 9 ماهه سال جاری 538 هزار و 776 ازدواج ثبت شده است که هم زن و هم مرد ایرانی بودند. همچنین آمار ازدواج مردان اتباع غیرایرانی با زنان ایرانی یک در هزار در مقابل کل آمار ثبت شده از ازدواج در سال جاری است. از سویی، در زمان ازدواج میانگین سنی مردان اتباع غیر ایرانی 38.2 سال و میانگین سنی زنان ایرانی 33.6 سال بوده است. همچنین، بیشتر زنان ایرانی که با مردان اتباع غیرایرانی ازدواج کرده‌اند بیشتر بین 25 تا 29 سال سن داشته‌اند که شامل 138 مورد می‌شود.

 116 مورد نیز در فاصله سنی 30 تا 34 سال قرار دارد. از طرفی باید توجه کرد که 145 مورد از زنان ایرانی در گروه سنی 30 تا 34 سال و 136 مورد در فاصله سنی 25 تا 29 سال قرار دارند. نگاهی به ترکیب استانی ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی نیز گویای آن است که 90 مورد ازدواج زنان ایرانی با مردان اتباع غیر ایرانی در استان تهران، 48 مورد در استان خوزستان، 44 مورد در استان قم، 42 مورد در استان آذربایجان غربی و 36 مورد در استان خراسان رضوی ثبت شده است.

مردان ایرانی هم بی‌میل نیستند!

همزمان با اینکه ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سال جاری افزایش داشته، مردان ایرانی نیز تقریباً پا به پای زنان ایرانی پیش رفته‌اند و آمار ازدواج‌شان با زنان خارجی افزایش پیدا کرده است. چنانکه در 9 ماهه اول سال جاری 560 مورد از این ازدواج‌ها به ثبت رسیده است اما در سال گذشته این آمار 453 مورد بود که نشان‌دهنده رشد 23.6 درصدی ازدواج مردان ایرانی با زنان اتباع غیر ایرانی است. میانگین سنی مردان ایرانی 33.5 و میانگین سنی زنان اتباع غیر ایرانی 27.7 بوده است.

چرایی انتخاب شوهر خارجی از سوی دختران ایرانی

اینکه چرا گروهی از زنان و دختران ایرانی، مرد خارجی را برای ساختن آینده‌شان به مرد ایرانی ترجیح می‌دهند، تابع عوامل مختلفی است که به نظر، شرایط بهتر اقتصادی، حضور در کشورهای دیگر به خصوص زندگی در اروپا، استفاده ابزاری از مرد خارجی برای اقامت در کشورهای دیگر، دست یافتن به آرزوهای جوانی در زندگی با مرد خارجی و... از جمله آنهاست.

 این در شرایطی است که عمدتا پس از ازدواج زنان با مردان خارجی، خلاف تصورات پیش از ازدواج رقم خورده و مشکلات خاصی نیز برای زنان ایرانی پیش می‌آید. به خصوص آنکه بخش زیادی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به حوزه مردان افغان بر می‌گردد. از دیگر سو، تبعات ویژه‌ای نیز دختران ایرانی را در ازدواج با مرد خارجی تهدید می‌کند از آن جمله می‌توان به بلاتکلیفی فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها اشاره کرد.

میان رواج پدیده ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه و احتمال افزایش افراد فاقد هویت، اسناد سجلی رابطه معناداری وجود دارد، به‌ طوری‌ که هرچه این پدیده یعنی ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه افزایش یابد، تعداد افراد فاقد هویت و اسناد سجلی نیز به مراتب افزایش می‌یابد. هرگونه ازدواج و ثبت ازدواج با مهاجران غیرمجاز غیرقانونی است زیرا بخشی از این ازدواج‌ها با انگیزه‌های سودجویی و اخذ اقامت با استفاده از نا‌آگاهی زنان ایرانی صورت می‌گیرد. به گفته کار‌شناسان، زنان ایرانی از طریق ازدواج با اتباع خارجی که 80 درصد آنها افغانی هستند، بدون ثبت قانونی یا حتی رسمی، دچار آسیب‌های روحی و روانی بسیاری می‌شوند.

به‌عنوان مثال با تداوم بازگشت اتباع کشورهای افغانستان و عراق به کشورشان، تشدید وضعیت مبهم زنان به طوری که همراه شوهرشان و رفتن به مقصد آنها وضعیت حقوقی روشنی نخواهند داشت و ماندن در ایران و ترک از طرف شوهران‌شان از طرف دیگر مشکلات عدیده‌ای برای آنان به‌وجود می‌آورد. این زنان پس از مدتی دچار اختلالات روحی و روانی می‌شوند و بهداشت روانی آنها به خطر می‌افتد، آنان به یکباره خود را تنها می‌بینند، با تجمیع این شرایط ناگوار دچار انواع افسردگی‌ها، کاهش اعتماد به نفس، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، مشاجرات خانوادگی و غیره می‌شوند.

زنان، مراقب ازدواج با اتباع افغان باشند

جامعه‌شناسان هشدار می‌دهند از نظر تابعیت، حداکثر مردان خارجی ازدواج کرده با زنان ایرانی را مردان تبعه افغانستان و سپس اتباع عراقی تشکیل می‌دهند. آنان بر این باورند که وجود بحران‌های اجتماعی و سیاسی در این کشور‌ها و بازبودن درهای کشور روی مهاجران و آوارگان از عوامل عمده مهاجرت وسیع و گسترده این افراد به کشورمان بوده که متاسفانه به علت تداوم بحران در کشورهای مبدا، فراهم‌بودن شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در ایران، حضور مهاجران در کشور تداوم پیدا کرده و زنان ایرانی به گمان رسیدن به آرزوهای واهی، تن به ازدواج با این افراد می‌دهند.

 این در حالی است که همسران خارجی زنان به منظور رفت و آمد به کشورشان عمدتا از طریق مرزهای زمینی اقدام می‌کنند، اعلام می‌کنند که برای تردد خود دچار مشکلات زیادی نیستند که این بیانگر عدم وجود، یا عدم اعمال قوانین سخت و دقیق در کنترل ورود و خروج از مرزهاست و این مسأله خود منشأ پیامدهای زیادی از جمله افزایش ازدواج‌های غیرقانونی و افزایش تعداد فرزندان بی‌سرپرست، فاقد اسناد هویتی و غیره است.

به گفته مدیران سازمان ثبت احوال، ازدواج زنان ایرانی با تبعه خارجی بدون رعایت ماده 1060 قانون مدنی و اخذ پروانه زناشویی ممنوع بوده و ثبت ازدواج برای زوجین و فرزندان آنان آثار حقوقی، مالی و اجتماعی به همراه دارد. به همین دلیل است قانون‌گذار بر ثبت ازدواج تاکید کرده و حتی در قانون مجازات اسلامی برای عدم ثبت ازدواج دایم مجازات در نظر گرفته شده است.

در صورت عدم ثبت ازدواج و بروز اختلاف، معمولا زنان از لحاظ نفقه، مهریه، ارث و نسب فرزندان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. از آنجایی که در ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی، یک طرف عقد، خارجی است ثبت ازدواج آنان برای دفاع از حقوق زن ایرانی بسیار مهم و ضروری است. زنان ایرانی برای ازدواج با اتباع خارجی باید پروانه زناشویی دریافت کنند، پروانه زناشویی در داخل ایران را مقامات وزارت کشور (استانداری‌ها) و در خارج از کشور را روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران صادر می‌کنند.

اگر بانوان ایرانی بدون رعایت قوانین، مقررات مربوطه و مشاوره‌های حقوقی اقدام به ازدواج با اتباع بیگانه کنند، برخی مشکلات حقوقی از جمله نبود ضمانت اجرای قانونی و رسمی تعهدات برای پایبندی زوج به ادامه زندگی و نیز بلاتکلیفی وضع هویتی فرزندان آنان به وجود خواهد آمد، چراکه در قوانین فعلی یکی از شروط اصلی دریافت شناسنامه برای فرزندان متولد از مادران ایرانی و پدران خارجی، ثبت ازدواج والدین آنهاست.


[ سه شنبه 93/10/30 ] [ 1:48 عصر ] [ alimataji ]

ضرب شصت عالی اسرائیل به ایران

یک مقام ارشد سپاه پاسداران ایران در حمله ارتش اسرائیل به شهادت رسید.

بالگردهای ارتش اسرائیل روز دوشنبه مناطقی از جنوب غربی سوریه را بمباران کردند که در این حادثه سردار الله دادی از فرماندهان ارشد سپاه به شهادت رسید. سردار الله دادی فرمانده اسبق تیپ الغدیر یزد بود.

ارتش اسرائیل در این حمله خودرویی را مورد هدف قرار داد که از لبنان به طرف سوریه در حال حرکت بود. سردار الله دادی به همراه فرزند شهید عماد مغینه و 3 نفر دیگر در آن خودرو حضور داشتند که به شهادت رسیدند.

حزب الله لبنان هم اعلام کرد در این حمله ارتش اسرائیل، شماری از اعضای این گروه به شهادت رسیدند.

ایران نیز در مقابل این کار اسرائیل طبق معمول فقط گفت محکوم می کنیم.خسته نباشیداز بس محکوم کردید.[ سه شنبه 93/10/30 ] [ 1:45 عصر ] [ alimataji ]

گذرنامه ایران بی اعتبارترین گذرنامه جهان

جدیدترین رده بندی معتبرترین گذرنامه های جهان

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - بنا بر رده بندی جدید اعلام شده، گذرنامه ایالات متحده آمریکا، با افزایش امتیازات خود، موفق شدن در دره نخست گذرنامه‌های معتبر دنیا کنار فنلاند و آلمان و سوئد بایستد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موسسهHenley & Partners با اعلام رده بندی جهان اعتبار گذرنامه‌های 174 گذرنامه جهان، تغییراتی در جدول سال گذشته خود ایجاد کرد. این رده بندی برپای شماره کشورهایی است که حامل هر گذرنامه می‌تواند از ژوئیه 2014 بدون دریافت روادید، وارد آن‌ها شود. این جدول با همکاری اتحادیه حل و نقل هوایی (IATA) که بیشترین اطلاعات درباره گذرنامه‌ها و روادید را دارد، تهیه شده است.

ردیف کشورها تعداد کشوهای ورود مجاز
1

فنلاند،آلمان ، سوئد

انگلیس، آمریکا

175
2 کانادا ، دانمارک 173
3

بلژیک، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی،

لوکزامبورگ، هلند، پرتغال و اسپانیا

172
4 اتریش ایرلند و نروژ 171
5 نیوزلند، سنگاپور و سوئیس، 170
6 یونان 169
7 استرالیا 168
8 مالزی، مالت 166
9 ایسلند 165
10 چک و مجارستان 162

در حال حاضر پاسپورت ایران  توانایی ورود به 40 کشور را دارد اما چندی پیش مسئولان خبرهایی مبنی بر افزایش قراردادهای دو جانبه برای سفر بدون نیاز به ویزا داده اند و قطعا در سال آینده میلادی جایگاه ایران ارتقا خواهد یافت.

منبع: العربیه[ سه شنبه 93/10/30 ] [ 1:44 عصر ] [ alimataji ]

چهارذکر معجزه گر

 به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، خداوند در قرآن برای از بین بردن مسائل فکری در زندگی اذکاری را برای بندگان قرار داده است که اگر به این اذکار دقت کافی و عقیده داشته باشیم و از ته دل آنها را بیان کنیم؛ بدون تردید در آرامش ذهن و زندگی ما اثرگذار است.
 
امام صادق (ع) در این زمینه فرموده است: در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی‌برد!
 
در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر "حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ" (آل عمران ایه 171) پناه نمی‌برد.
 
در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است: پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جستند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند و هیچگونه بدی به آنان نرسید.
 
در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر "لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِین" (سوره انبیاء آیه 87) پناه نمی‌برد.
 
زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است: "پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می‌بخشیم." (سوره انبیاء آیه 88)
 
در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر "افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد" (سوره غافر آیه 44)... پناه نمی‌برد.
 
زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است: "پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت." (سوره غافر آیه 45)
 
در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیبایی‌های دنیاست چگونه به ذکر "ماشاءالله لا قوه الا بالله" پناه نمی‌برد.
 
زیرا خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است: "مردی که فاقد نعمت‌های دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمت‌ها برخوردار بود" فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می‌دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.
 انتهای پیام /ض


[ چهارشنبه 93/10/17 ] [ 11:26 صبح ] [ alimataji ]

کاهش سن سکس درایران

    براساس یافته‌های پژوهش گسترده سازمان بهزیستی درباره کودکان کار و خیابان، کودکان 10ساله بیشترین تعداد کودکان خیابانی را تشکیل می‌دهند. میانگین سن شروع روابط جنسی در دختران 5 /12سال و در پسران 7/ 13سال است و 4 /5درصد این کودکان آزار جنسی را گزارش کرده‌اند.
روزنامه شرق: براساس یافته‌های پژوهش گسترده سازمان بهزیستی درباره کودکان کار و خیابان، کودکان 10ساله بیشترین تعداد کودکان خیابانی را تشکیل می‌دهند. میانگین درآمد این کودکان 23هزارتومان در روز است.

3 /17درصد کودکان خیابانی حداقل یک‌بار در عمر مصرف الکل داشته‌اند. 23درصد این کودکان حداقل یک‌بار مواد، الکل یا سیگار مصرف کرده‌اند و9 /6درصد این کودکان در شش‌ماه اخیر مصرف داشته‌اند. 21درصد کودکان تجربه رابطه جنسی داشته‌اند. میانگین سن شروع روابط جنسی در دختران 5 /12سال و در پسران 7/ 13سال است و 4 /5درصد این کودکان آزار جنسی را گزارش کرده‌اند. سازمان بهزیستی در طول سال، پنج‌هزار کودک را جمع‌آوری می‌کند و این پژوهش نتایج طرح سنجش رفتارهای پرخطر در کودکان کار و خیابان است که از سال 91 کلید خورده.

سن ورود کودکان به خیابان چهار تا 18سالگی بوده است. میانگین سن ورود به خیابان سه تا 10سال بوده و کودکان 10ساله بیشترین تعداد کودکان خیابانی را تشکیل می‌دهند.  بیشتر کودکان خیابانی به کارهای متعارف به‌ویژه دستفروشی (2 /73درصد)، باربری و پادویی (6 /8درصد) و نوازندگی (6 /4درصد) یا نیمه‌متعارف زباله‌گردی و جمع‌آوری ضایعات نان (6 /9درصد) و تکدی‌گری (7 /5درصد) مشغولند و تعداد بسیار اندکی از کودکان (دودرصد) تنها به مشاغل غیرمتعارف شامل تن‌فروشی، خریدوفروش مواد و جیب‌بری می‌پردازند.

 مشاغل نیمه‌متعارف (زباله‌گردی و تکدی‌گری) در پسران و کودکان افغان به شکل معناداری بالاتر از کودکان ایرانی است (8/8درصد در مقابل 8/ 3درصد). در کودکان ایرانی کولی نیز تکدی‌گری به شکل معنا‌داری بیش از سایر کودکان ایرانی است (4/ 11درصد) در مقابل (6/ 1درصد). تعداد اندکی از کودکان (9درصد) در کنار کار خیابانی کارهای غیرمتعارف شامل تن‌فروشی و خریدوفروش مواد نیز انجام می‌دهند.  بیشترین فراوانی محل کار و کودکان خیابانی در تهران مناطق 2 (5/ 24درصد)، 12 (18درصد) و یک (1/ 11درصد) است.

بالاترین سهم متعلق به کودکانی است که بین ساعات 13 تا 14 در خیابان هستند (3/ 16درصد)، اما 1 /13درصد کودکان خیابانی کل روز (از 8 صبح تا 23) را در خیابانند.

میانگین درآمد این کودکان از مشاغل ذکر شده به‌عنوان کار اول 23هزارو488تومان در روز است که از حداقل روزانه دوهزارتومان تا حداکثر 50هزارتومان نیز تغییر می‌کند. بیشتر کودکان تمام یا بخشی از درآمد خود را به خانواده می‌دهند (79درصد). آنها علت کارکردن خود را تامین معاش خانواده می‌دانند به‌خصوص در میان کودکان افغان این دلیل به شکل معناداری بیشتر از سایر کودکان است. همچنین در میان ایرانیان کولی کارکردن و کسب درآمد عمدتا وظیفه کودکان خانواده است.

 کودکان خیابانی به شکل روزمره، مجموعه‌ای از آسیب‌های روانی و اجتماعی را در خیابان تجربه می‌کنند. مطالعه کمی نشان می‌دهد که 2/ 40درصد کودکان تحمل سرما و گرما، 9/34درصد توقیف اجناس، 2 /33درصد تصادف با ماشین و 7 /26درصد مریض‌شدن را ذکر کرده‌اند. در میان انواع تجارب کودکان، خشونت از سوی مردم، همسالان و ماموران یک تجربه رایج در زندگی کودکان خیابانی است. یافته‌های کمی مطالعه نشان می‌دهد که 4/ 27درصد کودکان اهانت و کتک‌خوردن از ماموران، 6/ 26درصد کتک‌خوردن از همسالان، 2/ 16درصد اهانت و کتک‌خوردن از مردم، 5/8درصد خفت‌شدن و 4/5درصد آزار جنسی را گزارش کرده‌اند.

دخترها بیشتر از پسرها در خیابان مریض شده‌اند (4/ 32درصد در مقابل 5/ 21درصد) و تصادف کرده‌اند. (3 /49 درصد در مقابل 2 /29درصد) و سابقه آزاردیدگی جنسی (7/ 12درصد در مقابل 75 /2درصد) و کتک‌خوردن و اهانت از طرف مردم (8/ 26 درصد در مقابل 8 /11درصد) را گزارش کرده‌اند. اما توقیف اجناس پسران بیشتر از دختران (6/65درصد در مقابل 9 /47درصد) است.

در شش ماه قبل از مطالعه، 4/ 48درصد کودکان اظهار کرده‌اند که توسط شهرداری و 8/12درصد توسط نیروهای انتظامی در خیابان دستگیر شده‌اند. کودکان ایرانی بیش از کودکان غیرایرانی و بزرگ‌ترها (15 تا 18 سال) بیش از کوچکترها (10 تا 14سال) دستگیر شده‌اند.

یافته‌های مصرف مواد

کودکان خیابانی در مقایسه با جمعیت عمومی، مصرف الکل بالاتری دارند و مصرف مواد آنها نیز بالا و احتمالا بالاتر از جمعیت عمومی زیر 18 سال است. براساس یافته‌های کمی این مطالعه، 3 /17درصد کودکان خیابانی حداقل یک‌بار در عمر مصرف الکل داشته‌اند. مصرف شش‌ماه اخیر الکل در کودکان خیابانی 07/ 11درصد است و در حدود هفت‌درصد کودکان خیابانی هر روز الکل مصرف می‌کنند.

نتایج مطالعه حاضر نشان می‌دهد 9/ 6درصد کودکان خیابانی یک‌بار مصرف یکی از مواد مخدر را (با یا بدون الکل) داشته‌اند. مصرف حداقل یک‌بار مواد، الکل و سیگار در جمعیت کودکان خیابانی 23درصد و مصرف شش ماه اخیر مواد در کودکان خیابانی 9/ 6درصد است.  دخترها از حیث مصرف الکل و سیگار تفاوت معناداری با پسران ندارند. اما پسران به‌طور معناداری بیش از دختران در خطر مصرف مواد هستند.

مصرف سیگار و الکل در کودکان ایرانی به‌طور معناداری بیش از کودکان افغان است. اما از حیث مصرف مواد تفاوت معناداری میان دو گروه نیست.

سن شروع مصرف مواد در کودکان خیابانی پایین است به‌طوری‌که در حدود 56درصد کودکان مصرف مواد را قبل از 14سالگی شروع کرده‌اند. در عین حال مصرف سیگار، الکل و مواد در کودکان خیابانی بزرگ‌تر (15 تا 18سال) به شکل معناداری بالاتر از کوچک‌ترهاست.  بسیاری از کودکان مصرف‌کننده در مطالعه حاضر دارای خانواده معتاد (عمدتا پدر معتاد) هستند و 8/ 43درصد کودکان، داشتن پدر معتاد و 9/36درصد، دوستان نزدیک معتاد را گزارش کرده‌اند.

یافته‌های روابط جنسی

کودکان خیابانی به‌دلیل شرایط و روش زندگی خانواده‌ از سنین پایین با روابط جنسی آشنا شده و آن را تجربه می‌کنند. سن شروع رابطه جنسی در کودکان خیابانی پایین است. میانگین سن شروع روابط جنسی در دختران 5/ 12سال و در پسران 7/ 13سال است.

بیشتر کودکان خیابانی (8/ 76درصد) شب‌ها در خانه خود یا بستگان می‌خوابند و از حمایت خانوادگی نسبی برخوردارند. اما 21درصد کودکان که محل خواب آنها خانه مشترک با دوستان است یا به‌تنهایی در خیابان، مراکز حمایتی یا در محل کار می‌خوابند، فاقد مراقبت خانوادگی هستند.

در حدود یک‌سوم کودکان خیابانی تهران (31درصد) سابقه‌ ترک خانه را گزارش کرده‌اند که تاییدکننده وجود مشکلات در خانواده است. میان دختران و پسران و گروه‌های سنی مختلف تفاوتی از حیث ترک خانه دیده نشده اما ترک خانه توسط کودکان ایرانی (9 /36درصد) به شکل معناداری بالاتر از کودکان افغان (4 /21درصد) است. 9 /23درصد کودکان سابقه آزار جسمی در خانواده را گزارش کرده‌اند. خانواده‌های کودکان خیابانی وضعیت اقتصادی مطلوبی ندارند.

 بیکاری و مشاغل کم‌درآمد پدران، مشارکت ضعیف مادران در درآمد خانواده و جمعیت زیاد خانواده، مهم‌ترین علل وضعیت نامطلوب اقتصادی خانواده‌های کودکان خیابانی است. شرایط نامطلوب اقتصادی، فرهنگی و حقوقی افغان‌ها در ایران نیز سبب کار کودکان افغان در خیابان می‌شود. نداشتن کارت اقامت در مورد بسیاری از افغان‌ها، عدم امکان کار رسمی و کسب درآمد کافی، دسترسی سخت کودکان به آموزش رسمی و نیاز خانواده به درآمد کودکان، برخی عواملی هستند که به کار کودکان افغان در ایران منجر می‌شوند.[ دوشنبه 93/10/15 ] [ 2:57 عصر ] [ alimataji ]

لینک های ویژه

دیگر امکانات


بازدید امروز: 81
بازدید دیروز: 209
کل بازدیدها: 695274