سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

 

 

در صورتی که به تشخیص سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری عمر مفید ساختمان به پایان رسیده و یا دچار‌ فرسودگی کلی شده باشد و بیم خطر یا ضرر مالی و جانی برود و اقلیت مالکان قسمتهای اختصاصی در تجدید بنای آن موافق نباشند، مالکانی که قصد بازسازی دارند، می‌توانند براساس حکم دادگاه، با تأمین مسکن استیجاری مناسب برای مالکانی که همکاری نمی کنند نسبت به تجدید بنای مجموعه اقدام نمایند و پس از بازسازی و تعیین سهم هریک از مالکان از بنا و هزینه های انجام شده، سهم‌ مالکان یاد شده را به اضافه اجوری که برای مسکن اجاری ایشان پرداخت شده است از اموال آنها از جمله همان واحد استیفا کنند.

دادراه


[ دوشنبه 98/4/24 ] [ 7:1 عصر ] [ alimataji ]

حمایت از حقوق زنان در مراحل دادرسی

در ابتدای مقاله از مقررات حمایتی که برای زنان در قوانین اساسی و داخلی کشورها وجود دارد، می گوید. همچنین از ذکر حقوق زنان در موازین بین المللی و منشورهای حقوق بشری می گوید. اصلی از قانون اساسی را بیان می کند که در آن همه افراد ملت اعم زن و مرد را یکسان می داند. اما هدف این مقاله را بهره مندی زنان از تضمینات یک دادرسی عادلانه می داند. در ادامه از لزوم حمایت ویژه از زنان در فرایند دادرسی می گوید. و این حمایت های ویژه را به دلیل خصوصیات روحی و حساسیت های خاص زنانه می داند. در قانون آیین دادرسی کیفری جدا از مواد عمومی که بین زن و مرد مشترک است به موادی اشاره می کند که در آن به شرایط خاصی در تحقیق و بازجویی از زنان و اجرای مجازات آن ها می پردازد. در بخش پایانی از رویکرد نوین قانونگذار کیفری در رابطه با شخصی کردن فرایند دادرسی کیفری می گوید. و برای زنان با توجه به ویژگی های شخصیتی و حساسیت های روحی این رویکرد باید با دقت و جدیت بیش تری انجام شود. در انتها نیز به مواد قانونی اشاره می کند که شرایط ویژه ای را برای مجازات زنان در نظر گرفته است. در ادامه متن کامل مقاله را خواهید خواند.

این یک واقعیت است که زنان نیمی از جامعه انسانی را تشکیل می‏دهند. امروزه موضوع تحول حقوق زن، علاوه بر آنکه روند منطقی خود را طی‏ می‏کند، متأسفانه در مواردی دستخوش برخی جنجال‌های فریبنده و مجازی نیز قرار گرفته است، به‏ نحوی که جوامع، برای یافتن جایگاه شایسته این قشر عظیم، بعضا دچار تردید و اشتباه می‏ شوند.

در قوانین اساسی و سایر قوانین داخلی بیشتر کشورها، برای زنان و حقوق آن ها مقررات حمایتی مشخصی وجود دارد. این موضوع، همچنین به‏ عنوان یک مفهوم جهانی، در منشورهای حقوق بشری، جایگاه شاخصی را در موازین بین ‏المللی به خود اختصاص داده است. اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق‌های بین‏ المللی حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی‏ مربوط به آن، توجه به‏ حقوق زن را به‏ خوبی نمایان می‏ سازند همچنین در حقوق داخلی، تأمین حقوق همه‏‌جانبه افراد اعم از زن و مرد و ایجاد امنیت قضایی‏ عادلانه و تساوی عموم در برابر قانون، پیش‌بینی شده است.
به موجب اصل بیستم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «همه افراد ملت ایران اعم‏ از زن و مرد یکسان در حمایت قانون‏ قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی‏ با رعایت موازین اسلامی برخوردارند.» اما رویکرد ما در این مبحث، عمدتا بر مقوله حق بهره‌مندی زنان از تضمینات یک دادرسی منصفانه و عادلانه متمرکز خواهد بود. دادرسی منصفانه، واجد استانداردهایی فراملی و جهانشمول بوده و با این حال، قلمرو و محدوده رعایت این استانداردها، از وجهی نسبی و متفاوت در نظام‌های عدالت قضایی برخوردار است. در این محدوده، شاید تمایزات جنسیتی بین زن و مرد، در تضمین یا عدم تضمین این اصول و معیار ها، امری بی‌تاثیر و خنثی جلوه کند.

پیش‌بینی تمهیداتی برای تضمین حداکثری حق دفاع زنان در مقررات دادرسی
صرف نظر از اینکه تصویب قوانین دادرسی، اصولا باید فارغ از نگرش تبعیض‌آمیز جنسیتی صورت پذیرد، یک واقعیت انکارناپذیر وجود دارد و آن این است که زنانی که به عنوان متهم در فرایند دادرسی موضوع اتهام قرار می‌گیرند، نیازمند نگرش افتراقی و حمایت‌های ویژه‌ای هستند. آن ها همانند مردان باید از تضمینات دفاعی شایسته و کافی برخوردار باشند اما واقعیت آن است که زنان به دلیل خصوصیات روحی و حساسیت‌های خاص زنانه، در معرض آسیب‌پذیری بیشتری قرار دارند و به همین جهت، در مقررات دادرسی کشورها، تمهیدات و ملزومات چندی برای تضمین حداکثری حق دفاع آن ها پیش‌بینی شده است.
در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 نیز صرف نظر از مواد عمومی و مشترک بین زن و مرد، شرایط محدود و خاصی در بحث تحقیق و بازجویی از زنان یا اجرای مجازات آنها پیش‌بینی شده است. در این راستا، ماده 42 قانون مزبور صراحت دارد که بازجویی و تحقیقات از زنان، در صورت امکان باید توسط ضابطان آموزش‌دیده زن و با رعایت موازین شرعی صورت پذیرد.
پیش‌بینی شروط تضمینی مهم در بازجویی ضابطان از متهمان زن
این ماده قانونی، سه شرط تضمینی مهم را در بازجویی ضابطان از متهمان زن پیش‌بینی کرده است: ترجیحا از ضابطان زن برای این گروه از متهمان استفاده شود؛ ضابطان مورد نظر، آموزش‌ها و مهارت‌های علمی و عملی لازم را در مواجهه با این قبیل متهمان آموخته باشند و نیز اینکه بازجویی از زنان باید با رعایت موازین شرعی صورت پذیرد. به گفته این کارشناس حقوقی، اگرچه در بادی امر این اقدام نوین مقنن کیفری را می‌توان تحولی مثبت و گامی رو به جلو دانست اما قید عبارت «در صورت امکان» در ماده 42 قانون آیین دادرسی کیفری، وصف آمرانه و الزامی این حکم را زائل کرده است و اختیار نهایی را به ضابطان واگذار می‌کند. توجه به حقوق و نیازهای متهمان زن، به‌ویژه در مواقعی که تحت نظر قرار می‌گیرند، از اهمیت فراوانی برخوردار است. در همین رابطه، ماده 50 قانون آیین دادرسی کیفری مقرر می‌دارد «شخص تحت ‌نظر می‌تواند به‌وسیله تلفن یا هر وسیله ممکن، افراد خانواده یا آشنایان خود را از تحت ‌نظر بودن آگاه کند و ضابطان نیز مکلفند مساعدت لازم را در این خصوص به عمل آورند، مگر آنکه بنا بر ضرورت تشخیص دهند که شخص تحت‌ نظر نباید از چنین حقی استفاده کند. در این صورت باید مراتب را برای اخذ دستور مقتضی به اطلاع مقام قضایی برسانند.»
ملاحظه می‌شود حقی نیز که در این ماده قانونی برای متهمان زن یا مرد پیش‌بینی شده، در نهایت مقید به تشخیص ضابطان و ماموران مبنی بر ضرورت یا عدم ضرورت استفاده از این حق شده است که با فلسفه اولیه تصویب این ماده قانونی که هدف اصلی آن تضمین بیشتر حقوق متهمان تحت نظر است، منافات دارد و سرنوشت نهایی متهم در این مورد به صلاحدید ماموران واگذار شده است. قدر مسلم، اگر متهم تحت نظر، زن باشد، اعمال محدودیت ارتباط با خانواده و نزدیکان وی، اقدامی مغایر با موازین شرعی و قانونی و نوعی نقض غرض محسوب می‌شود.

ادامه مطلب...

[ دوشنبه 98/4/24 ] [ 7:0 عصر ] [ alimataji ]

همجنس گرایی در حقوق ایران

همجنس گرایی در حقوق ایران

 

 

آن چه در این مقاله خواهید خواند:

در ابتدای مقاله همجنس گراها را افرادی می داند که به ارتباط جنسی با همجنس خود گرایش دارند و عنوان می کند که در برخی کتب رواشناسی همجنس گرایی را نوعی آسیب و اختلال می دانند که ریشه در توارث، فیزیولوژی، محیط و… دارد. از رسمیت نداشتن همجنس گرایی تا چند دهه قبل می گوید و از به رسمیت شناختن حقوق این گروه ها در برخی کشورهای غربی در سال های اخیر می گوید. همچنین از مشروعیت نداشتن آن در قانون ایران که مطابق با قوانین اسلامی است می گوید و طبق قوانین ایران این افراد قابل مجازات نیز هستند. در بخش بعد از مجازات و احکام همجنس گرایی مردان و همجنسگرایی زنان می گوید. در ادامه ازدواج دوجنس گراها را بیان می کند. همچنین دو جنسه ها را افرادی می داند که جنسیت شان با جنسیتی که در فکر و روانشان است متفاوت است و طبق قانون و شرع این افراد می توانند با عمل جراحی تغییر جنسیت دهند. در ادامه دوجنسه ها را از لحاظ وضعیت جنسی به دو گروه خنثای بدنی و خنثای روانی تقسیم می کند و ویژگی های هردو گروه را بر می شمرد. در بخش پایانی از نبود نص قانونی در مورد تغییر جنسیت می گوید ولی با توجه به این که عده زیادی از فقهای شیعه با آن موافق هستند، عمل جراحی مجاز شمرده شده است. همچنین در انتها شرایط تغییر جنسیت و آمار آن در ایران و تغییراتی که طبق قانون در شناسنامه انجام می شود را بیان می کند. در ادامه متن کامل مقاله را خواهید خواند.

همجنس‌گرایان افرادی هستند که برخلاف روال طبیعی و فطری انسان‌ها، به جای ارتباط با جنس مخالف به ارتباط جنسی با همجنس خود گرایش دارند.

در برخی کتب روانشناسی، همجنس‌گرایی را نوعی اختلال جنسی و آسیب می‌دانند و دلایل این اختلال را فیزیولوژی، توارث و یا محیط و اطرافیانی که فرد با آنها در تعامل بوده است و … یاد می‌کنند.(1)

تا چند دهه قبل، همجنس‌گرایی در اغلب کشورها غیرقانونی بود، اما در سال‌های اخیر برخی کشورهای غربی در جهت به رسمیت شناختن حقوق این گروه‌ها گام برداشته‌اند. در این میان قانون کشور ما، ایران، که مطابق قوانین اسلامی‌ نگارش یافته، به هیچ‌وجه همجنس‌گرایی را مشروع ندانسته و برای آن مجازات خاصی در نظر گرفته است. ما در این یادداشت به بررسی نگاه قانون ایران به همجنس‌گرایی می‌پردازیم.

1? حکم قانون ایران در مورد همجنس‌گرایی مردان
عمل نزدیکی و دخول از دبر (پشت) را بین دو جنس مذکر، همجنس‌گرایی مردان یا لواط می گویند که این اسم به عقیده برخی از لغت‌شناسان به معنی الصاق و چسبیدن دوچیز بوده و به نظر برخی دیگر از عمل قوم لوط مشتق شده است.(2) همجنس‌گرایی مردان در قانون مجازات ایران جرم تلقی و برای آن مجازات شدیدی لحاظ شده است. قانون مجازات جدید ایران (مصوب 1392) مقرر می‌دارد:
ماده 233- لواط عبارت از دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه‌گاه در دبر انسان مذکر است.
ماده 234- حد لواط برای فاعل، درصورت عنف، اکراه یا دارا بودن شرایط احصان، اعدام و در غیر این صورت صد ضربه شلاق است. حد لواط برای مفعول در هر صورت (وجود یا عدم احصان) اعدام است.(3)

در قانون مجازات ایران، دخول کمتر از ختنه‌گاه در حکم تفخیذ(4) است. در تفخیذ، حد فاعل و مفعول صد ضربه شلاق بوده و از این جهت فرقی میان محصن و غیرمحصن و عنف و غیرعنف نیست.

همچنین مطابق ماده 237، همجنس‌گرایی انسان مذکر در غیر از لواط و تفخیذ از قبیل تقبیل و ملامسه از روی شهوت، موجب سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری درجه شش است.

2? حکم قانون ایران در مورد همجنس‌گرایی زنان
در شرع مقدس اسلام، همجنس‌گرایی زنان یا مساحقه عبارت است از آنکه زنی، فرج خود را به فرج زن دیگری بمالد.(5) همجنس‌گرایی زن با زن نیز در قانون جزایی جرم تلقی شده و مجازات آن شلاق است. قانون ایران مقرر می‌دارد:
ماده 238- مساحقه عبارت است از اینکه انسان مؤنث، اندام تناسلی خود را بر اندام تناسلی همجنس خود قرار دهد.
ماده 239- حد مساحقه، صد ضربه شلاق است.

3? دو جنس‌گراها
دوجنس‌گراها مطابق قانون، تنها می‌توانند با غیرهمجنس خود ازدواج نمایند، ولی ارتباط با همجنس تحت عناوین لواط، مساحقه، تقبیل و … جرم تلقی می‌گردد.

4? نگاه قانون به دوجنسیتی‌ها
به کسانی که هویت جنسی‌شان با جنسیت‌شان سنخیتی ندارد، “ترانسکشوال: Transsexual” گفته می‌شود. این گروه کسانی هستند که جنسیتی که در روانشان حس می‌کنند، با جنسیت جسم‌شان در تضاد است. این افراد در ایران به لحاظ قانونی و شرعی طبق استفتائی که از امام خمینی(ره) شد، می‌توانند با انجام اعمال جراحی تغییر جنسیت دهند.

افراد دوجنسی را می‌‏توان از لحاظ وضعیت جنسی به دو گروه تقسیم نمود:
4?1? خنثای بدنی
خنثای بدنی یا فیزیکی به کسی اطلاق می‌شود که در بدن او علائم جنسیتی هر دو جنس مذکر و مؤنث وجود دارد. ممکن است این علائم یکی بر دیگری غالب یا غالب نباشد که به مورد اخیر، خنثای مشکل گفته می‌‏شود.(6) در مورد این گروه شکی نیست که تغییر جنسیت مجاز است و شخص می‌‏تواند به تشخیص پزشک متخصص با رعایت تمام استانداردهای پزشکی خود را از این حالت نجات دهد و به یکی از دو جنسی که خلقت او مناسبت و مشابهت بیشتری با آن دارد، ملحق سازد.

این افراد دارای آلت تناسلی از هر دو جنس هستند؛ از این رو، دارای اختلال هویت جنسی یا ابهام در جنسیت‌اند. در جراحی تغییر جنسیت، یکی از دو آلت تناسلی که ضعیف، کوچک و یا غیر مناسب تشخیص داده شود، حذف و آلت دیگر تقویت و جایگزین می‌گردد. در این حالت بیمار دوجنسی به یکی از دو جنس مذکر یا مؤنث تبدیل می‌شود. این نوع تغییر جنسیت‌ها از گذشته تاکنون وجود داشته و اساساً برای آن هیچ مخالفتی وجود ندارد؛ چون بیماری آنان محرز و ثابت است و حتی حقوق‌‌دانان سنی و کلیسای مسیحی که با تغییر جنسیت مخالف هستند، با تغییر جنسیت این گروه مخالفتی نداشته و در واقع تغییر جنسیت به عنوان معالجه و خروج دوجنسی‌ها از بلاتکلیفی جنسی است.(7)

4?2? خنثای روانی
این گروه شامل افرادی می‌‏شود که از لحاظ جسمی‌ و بدنی دارای علائم یکی از دو جنس مذکر یا مؤنث می‌‏هستند، ولی از لحاظ روانی تمایلات جنسی جنسیت مزبور را نداشته بلکه تمایلات جنسی، جنس مخالف را دارا هستند.

این گروه بیماران، مردانی هستند که خود را زن می‌دانند و یا زنانی هستند که خود را مرد می‌پندارند. این بیماری تقریباً در بیشتر کشورهای دنیا مشاهده شده و مخصوص جغرافیای خاصی نیست. به گفته برخی روان‌شناسان، برای برخی از این بیماران هیچ راه درمانی جز تغییر جنسیت وجود ندارد.

قانون ایران و تغییرجنسیت
تا قبل از انقلاب اسلامی، تغییر جنسیت در ایران هیچ‌گاه به طور رسمی ‌از سوی حکومت مورد توجه قرار نگرفت. در اواسط دهه 1360، دولت حقوق افراد خواهان تغییر جنسیت را به رسمیت شناخته و جراحی آنها را به این منظور مجاز اعلام کرد.

با این وجود هم‌اکنون قانون ایران در مورد این مسئله ساکت بوده و نص قانونی در مورد تغییر جنسیت وجود ندارد، اما با توجه به اینکه عده زیادی از فقهای شیعه با این عمل موافق هستند و از نظر آنان بیماران ترانس می‌توانند تغییر جنسیت دهند، در ایران این دسته مجاز به تغییر جنسیت شده‌اند.

اکنون در ایران افراد دوجنسیتی برای تغییر جنسیت باید مراحل زیر را طی کنند: «تشخیص و اطمینان از وجود تضاد بین جسم و روان به کمک حداقل دو روانپزشک، مراجعه به دادگاه و اعلام درخواست برای تغییر جنسیت، سپس رجوع به پزشکی قانونی برای تأیید اختلال جنسی توسط پزشکان و روانپزشکان معتمد پزشکی قانونی و در نهایت مراجعه به مراکزی که از طرف وزارت بهداشت برای انجام عمل‌های تغییر جنسیت معرفی شده‌اند.»(8)

البته ذکر یک نکته حائز اهمیت است که از نظر فقهای شیعه برای تغییر جنسیت حداقل باید دو شرط زیر وجود داشته باشد:
شرط اول) بیماری ترانس‌سکشوال، واقعی و قطعی باشد؛ بنابراین افرادی که بیماری آنان مشکوک است، مجاز به تغییر جنسیت نیستند.

شرط دوم) تغییر جنسیت باید به صورت کامل صورت بگیرد؛ یعنی مرد پس از تغییر جنسیت کاملاً به زن تبدیل شود، یا زن پس از تغییر جنسیت کاملاً به مرد.(9)

با مجاز دانسته شدن جراحی برای تغییر جنسیت، از سال 2008 میلادی، در ایران بیش از هر کشور دیگری (بجز تایلند) جراحی‌های مربوط به تغییر جنسیت انجام شده ‌است. دولت تا نیمی ‌از هزینه مورد نیاز برای عمل جراحی را می‌پردازد و تغییر جنسیت در شناسنامه ثبت می‌گردد.

به موجب ماده 20 قانون ثبت احوال، کسانی که تغییر جنسیت داده و دادگاه صالحه حکم به تغییر نوع جنس در اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر نموده است، می‌توانند با رعایت مقررات مربوطه نسبت به تغییر نام اقدام نمایند.

منابع
1- دیوید ال. روز نهان، مارتین ای. پی. سلیگمن، ترجمه: سید محمدی، یحیی آسیب شناسی روانی، ج2?
2- شهید ثانی، الروضه البهیه، باب حدود، فصل دوم.
3- المحقق الحلی، شرائع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام، ج4?
4-  مدنی تبریزی، 1416 ه ق.
5- موسوی خمینی، 1415ه ق، ص626 و مؤمن، 1415ه ق.
6- جعبی عاملی، 1367.
7- مهدی باقرزاده، تغییر جنسیت از دیدگاه حقوق ایران، قابل دسترسی در blogylaw.com

پی‌نوشت
1? دیوید ال. روز نهان، مارتین ای. پی. سلیگمن، ترجمه: سید محمدی، یحیی، آسیب شناسی روانی، ج2 ،ص 178-180
2? شهید ثانی، الروضه البهیه ، باب حدود، فصل دوم
3? احصان عبارت است از آنکه مرد همسر دائمی‌و بالغ داشته باشد و در حالی که بالغ و عاقل بوده از طریق قبل با همان همسر در حال بلوغ وی جماع کرده باشد و هر وقت بخواهد امکان جماع از همان طریق را با وی داشته باشد.
4? تفخیذ عبارت از قرار دادن اندام تناسلی مرد بین ران‌ها یا نشیمنگاه انسان مذکر است.
5? المحقق الحلی، شرائع الاسلام فی مسائل الحلال و الحرام، ج4، ص146
6? جعبی عاملی، 1367، ص 332
7? باقرزاده، مهدی، تغییر جنسیت از دیدگاه حقوق ایران، قابل دسترسی در blogylaw.com
8? فروتن، کاظم، روند قانونی و پزشکی تغییر جنسیت در ایران. قابل دسترسی در سایت http://www.rozanehonline.com
9? همان.

برگرفته از پایگاه تحلیلی خبری خانواده و زنان مهرخانه (تاریخ انتشار 1392/6/24)

مهوش فتحی، کارشناس ارشد حقوق

دادراه


[ دوشنبه 98/4/24 ] [ 6:59 عصر ] [ alimataji ]

مقام سابق پنتاگون: موجودات فضایی وجود دارند

لوییس الیزوندو، مقام سابق وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون در گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت که موجودات فضایی وجود دارند. وی با بیان این که مدارک متقنی درباره فرازمینی‌ها وجود دارد گفت: «ما در جهان تنها نیستیم.»

لوییس الیزوندو «برنامه شناسایی تهدیدهای هوا-فضایی پیشرفته» پنتاگون را رهبری می‌کرده و معتقد است که این تحقیقات باید از حالت محرمانه خارج شوند و به اطلاع عموم مردم برسند.

افشاگری نیویورک تایمز، تایید پنتاگون

برای نخستین بار نشریه نیویورک تایمز برنامه محرمانه وزارت دفاع آمریکا را افشا کرد و بلافاصله پنتاگون وجود چنین تحقیقاتی را تایید نمود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، پنتاگون بین سال‌های 2007 تا 2012 میلادی در این زمینه تحقیق می‌کرده و سالانه 22 میلیون دلار از بودجه 600 میلیاردی خود را به این برنامه اختصاص داده بود.

گفته می‌شود که این پروژه در سال 2012 به دلیل مخالفت برخی اعضای پنتاگون پایان یافته است. لوییس الیزوندو در گفتگو با سی‌ان‌ان گفت که استعفایش از پنتاگون به دلیل توقف این برنامه بوده است. وی همچنین تاکید کرد که «تحقیقات به نتایج زیادی» رسیده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اشیای ناشناس پرنده‌ای که خلبان‌ها دیدند

بر اساس بیانیه وزارت دفاع آمریکا، این برنامه با حمایت هری رید، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا آغاز شد. گفته می‌شود جرقه آغاز این تحقیقات، ویدئویی از یک شی پرنده ناشناس بود که در سال 2004 میلادی توسط 2 جنگنده نیروی دریایی آمریکا گرفته شده بود.

این ویدیو شی ناشناسی را نشان می‌دهد که به صورت عمودی و افقی حرکت می‌کند و گاهی به دور خود می‌چرخد. گفتگوی ضبط شده میان خلبان‌های جنگنده‌های آمریکایی حاکی از آن است هر دو خلبان به شدت از دیدن این شی پرنده متعجب شده‌اند.

مدیر سازمان حمایت از مالیات دهندگان آمریکایی که از حامیان توقف این برنامه است هزینه برای آن‌را بیهوده دانست و گفت «این که خلبان‌ها چیزهایی می‌بینند که نمی‌توانند آن‌را شناسایی کنند» اتفاق عجیبی نیست و بارها روی داده است. وی با این استدلال افزود که پرداخت 22 میلیون دلار در سال برای چنین برنامه‌ای «دیوانگی» است.[ شنبه 98/4/22 ] [ 5:30 عصر ] [ alimataji ]

اعلام آمادگی 400 هزار نفر برای دیدن موجودات فضایی در ناحیه مرموز

بیش از 400 هزار نفر در آمریکا در کمپینی فیسبوکی شرکت کرده‌اند تا با هجوم به ناحیه‌ای مرموز در صحرای نوادا این منطقه را تصرف کنند و موجودات فضایی را از نزدیک ببینند.

«ناحیه 51» یک منطقه نظامی فوق سری و بخشی از فرودگاه نیروی هوایی ادواردز است که در 150 کیلومتری شهر لاس‌وگاس در ایالت نوادای آمریکا قرار دارد. از آن‌جا که هیچ‌کس به درستی نمی‌داند از این مکان چه استفاده‌ای می‌شود، شایعات مختلفی در طول دهه‌های اخیر حول این ناحیه شکل گرفته است.

شاخص ترین این شایعات که شهرت عمده‌ای یافته است، زندگی «یوفوها» یا «بیگانگان» در این مکان است. عده‌ای دیگر باور دارند در این مکان اسناد و مدارک محرمانه دولت آمریکا درباره موجودات فرازمینی نگهداری می‌شود.

در کمپین فیسبوکی که به منظور رمزگشایی نهایی از این ناحیه و با عنوان «هجوم به ناحیه 51؛ آن‌ها نمی‌توانند همه ما را متوقف کنند» ایجاد شده است، پایه‌گذاران حرکت از علاقه‌مندان در سراسر جهان خواسته‌اند تا روز 20 سپتامبر در «عملیات فتح» این ناحیه و ملاقات با بیگانگان شرکت کنند.

تا لحظه تنظیم خبر حدود 460 هزار نفر در فراخوان صفحه فیسبوک این کمپین اعلام آمادگی کرده‌اند. درحالی که بعید به نظر می‌رسد این کمپین از یک شوخی اینترنتی فراتر رود، کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را به سوژه تفریح تبدیل کرده‌اند.

ناحیه 51 در سال 2013 به صورت رسمی به عنوان منطقه‌ای نظامی نامیده شد، اما این قضیه شایعات و تئوری‌های توطئه درباره این مکان را پایان نداد.[ شنبه 98/4/22 ] [ 5:27 عصر ] [ alimataji ]

پلیس جبلالطارق هر چهار خدمه ابرنفتکش ایرانی را آزاد کرد

پلیس جبل‌الطارق اعلام کرد هر چهار نفر خدمه ابرنفتکش «گریس 1» آزاد شدند.

هنوز هیچ اتهامی علیه این افراد که با قرار وثیقه آزاد شده‌اند، مطرح نشده است. پلیس جبل‌الطارق روز جمعه 21 تیر با اعلام آزادی خدمه نفتکش ایرانی با این حال اعلام کرد که این کشتی همچنان در توقیف باقی می‌ماند.

دو تن از خدمه گریس 1 شامل ناخدا و افسر ارشد کشتی روز پنج‌شنبه و دو نفر دیگر از پرسنل آن روز جمعه دستگیر شده بودند.[ شنبه 98/4/22 ] [ 5:24 عصر ] [ alimataji ]

بیکاری در ایران؛ بیش از 40 درصد بیکاران فارغالتحصیل دانشگاه هستن

مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارشی که درباره وضعیت اشتغال در ایران منتشر کرده، نرخ بیکاری در بهار امسال را 10/8 درصد اعلام کرده است که نسبت به همین فصل در سال گذشته (1397) حدود 1/3 درصد کاهش داشته است.

این نرخ جمعیت شاغلین 10 ساله و بیشتر را در بر می‌گیرد.

در بهار امسال سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاه نسبت به کل بیکاران بیش از43درصد بوده که نسبت به بهار پارسال نزدیک به 4 درصد بیشتر شده است؛ همزمان نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در ایران در مقایسه با پارسال افزایش داشته است.

گزارش مرکز آمار که امروز دوشنبه (17 تیر ماه) منتشر شده همچنین نرخ بیکاری جوانان 15 تا 29 ساله را در این مدت 23/7 درصد اعلام کرده که نسبت به فصل مشابه در سال قبل 1/8 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل حدود نیم درصد کاهش داشته است.

بر این اساس افراد 10 ساله و بیشتر که در طول هفته (مرجع) حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی بطور موقت کارشان را ترک کرده باشند، شاغل محسوب می‌شوند.[ شنبه 98/4/22 ] [ 5:21 عصر ] [ alimataji ]

اچپیوی در ایران \فوقالعاده\ شیوع پیدا کرده است

دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز، ایران می‌گوید اچ‌پی‌وی (ویروس زگیل تناسلی) در ایران فوق‌العاده شیوع پیدا کرده است.

ویروس پاپیلومای انسان (HPV) یکی از علل اصلی سرطان‌های دهانه رحم است، بیش از نود درصد موارد سرطان دهانه رحم به این ویروس مربوط است. اچ‌پی‌وی در آقایان هم ممکن است موجب سرطان شود.

راه انتقال این ویروس پوست و مخاط (پوشش مرطوب اعضای داخلی بدن) است. مهمترین راه تماس جنسی است، به ویژه از راه واژن و مقعد. انتقال ویروس از راه دهان هم امکان‌پذیر است.

دکتر محرز به تندرست‌نیوز گفت: "این ویروس به هیچ عنوان درمان قاطع ندارد، فقط زگیل‌های تناسلی ناشی از ابتلا به این ویروس را با لیزر یا محلول‌های مخصوص می‌سوزانند، در بسیاری از مواقع هم این زگیل ها خودبخود از بین می‌رود اما مسئله این است که در نهایت ویروس در بدن می‌ماند و از بین نمی‌رود، گاهی عود می‌کند و منتقل هم می‌شود."[ شنبه 98/4/22 ] [ 5:19 عصر ] [ alimataji ]

زنان همجنسگرا هم \در معرض سرطان دهانه رحم هستند

نظام بهداشتی بریتانیا، ان اچ اس، می گوید این "توهم خطرناک" که زنان همجنسگرا و دوجنسگرا به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی شوند باعث می شود هزاران نفر از دادن تست سرطان پرهیز کنند.

هرگونه فعالیت جنسی می تواند باعث انتقال ویروس "اچ پی وی" (ویروس پاپیلوم انسانی) شود که عامل اکثریت بزرگ سرطان های دهانه رحم است.

اما یک مطالعه در انگلستان حاکیست که 20 درصد از زنان همجنسگرا و دوجنسگرا هرگز برای تست شدن به مراکز درمانی مراجعه نکرده اند.

کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند که زنان 25 تا 64 ساله باید به طور منظم زیر نظر باشند.

این ارقام بر گزارشی درباره نگرش زنان همجنسگرا و دوجنسگرا به تست دهانه رحم در شمال غربی بریتانیا استوار است.

درحالی که اکثریت این گروه از نیاز به این آزمایش آگاه بودند اما 8 درصد آنها فکر می کردند نیازی به آن ندارند.

21 درصد هم تصور می کردند که در مقایسه با زنان دگرجنسگرا در معرض خطر پایین‌تر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند.

600 نفر در این مطالعه شرکت داشتند.

شاخه نظام بهداشتی بریتانیا در انگلیس گفت که به این ترتیب ممکن است 50 هزار زنان همجنسگرا یا دوجنسگرا هرگز در معرض تست سرطان دهانه رحم قرار نگرفته باشند.[ شنبه 98/4/22 ] [ 5:18 عصر ] [ alimataji ]

ژاپن برای مقابله با اثرات کاهش جمعیت از روبات استفاده میکند

آیا روبات‌ها می توانند کمبود نیروی کار انسانی را حل کنند؟ در ژاپن که جمعیت اش رو به کاهش است دولت امیدوار است بتواند روبات را جایگزین نیروی انسانی کند. برخی از سازندگان معتقدند که روبات ها می توانند کارهای بیشتری نسبت به انسان ها انجام دهند[ شنبه 98/4/22 ] [ 5:16 عصر ] [ alimataji ]

لینک های ویژه

دیگر امکانات


بازدید امروز: 114
بازدید دیروز: 131
کل بازدیدها: 645883