سفارش تبلیغ
صبا ویژن

افغانستان بانک ایرانی را بست

بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده که جواز فعالیت آرین بانک، تنها بانک ایرانی در افغانستان را لغو کرده است.

آرین بانک با سرمایه گذاری مشترک بانک‌های ملی و صادرات ایران و با نام مستقل آرین در سال 2004 آغاز به کار کرد.

ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آرین بانک به دلیل اینکه قانون و مقررات وضع شده دولت افغانستان درباره بانک‌داری را رعایت نمی‌کرد و از دستورات بانک مرکزی سرپیچی می‌نمود، جوازش لغو شد.

او افزود که از طرف دیگر این بانک سهم ناچیزی در "حد صفر" در رشد و توسعه اقتصادی افغانستان داشت، بنابر این شورای عالی بانک مرکزی تصمیم به لغو جواز فعالیت آن گرفت.

آقای هاشور گفت: در این تصمیم هیج انگیزه سیاسی وجود نداشت و تمام تصمیم در پرتو مسایل اقتصادی و به خصوص بخش مالی گرفته می‌شود.

او گفت که در گذشته نیز جواز سه بانک داخلی همانند کابل بانک، بانک توسعه‌ای افغانستان و بانک تجارتی توسط بانک مرکزی افغانستان لغو شد که دلیل آن نیز عدم رعایت قانون بود.[ شنبه 98/2/28 ] [ 11:55 عصر ] [ alimataji ]

مرکز پژوهشهای مجلس: 23 تا 40 درصد جمعیت ایران زیر خط فقر

گزارش ها از افزایش فقر در ایران و کوچکتر شدن سفره عده بیشتری از مردم حکایت دارد. تازه ترین آمار مرکز پژوهش‌های مجلس ایران میگوید که 23 تا 40 درصد از جمعیت ایران زیر خطر فقر قرار دارند. مرکز آمار ایران هم نرخ تورم نقطه به نقطه را در اسفند سال گذشته 47 درصد اعلام کرده است.

ادامه مطلب...

[ شنبه 98/2/28 ] [ 1:11 صبح ] [ alimataji ]

دموکراتها در واکنش به احتمال جنگ با ایران: هشدار، نگرانی و تمسخر

خبرنگار: آقای رئیس جمهوری آیا ما را به جنگ با ایران می‌بری؟

دونالد ترامپ در حالی که منتظر رسیدن رئیس جمهوری سوئیس بود: امیدوارم که نه.

این پاسخ رئیس جمهوری آمریکا در پایان هفته‌ای است که هر روز آن پر بود از اخبار احتمال جنگ با ایران.

جنگی که روایت رسانه‌های اصلی آمریکا از احتمال وقوع آن بر دو پایه بنا شد: یکی ادعاهای گاه متناقض مقام های عمدتا بی نام و نشان آمریکایی در مورد اطلاعات سری جدیدیست که گفتند نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای حمله به منافع آمریکا در منطقه است و دیگری اشتهای دور و دراز جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ است برای یک برخورد نظامی با ایران.

در حالی‌که مقام‌های دولت ترامپ تقریبا به صورت روزانه اطلاعات جدیدی که نشان از خطرناک‌تر شدن وضع داشت به رسانه‌ها درز می‌دادند؛ صدای اعتراض سناتورها و نمایندگان مجلس عمدتا از حزب دموکرات بلند شد. بعضی‌هایشان از اینکه بر خلاف رویه‌های معمول در جریان این اطلاعات سری قرار نگرفتند ابراز نارضایتی کردند و تعدادی هم پیش از دیدن اطلاعات مورد بحث هشدار دادند که این ماجرا بوی جنگ عراق را می‌دهد و جان بولتون دنبال راه انداختن جنگ جدیدیست. از جمله سناتورهای ارشد و شناخته شده که تعدادی از آنها کاندیدای نامزدی حزب برای مقام ریاست جمهوری هم هستند، به ترامپ در مورد جنگی جدید هشدار دادند.

ادامه مطلب...

[ شنبه 98/2/28 ] [ 1:10 صبح ] [ alimataji ]

جان بولتون

جان بولتون یک سیاستمدار 70 ساله است که از سال 1981 میلادی (حدود 40 سال پیش)، هر بار که جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شدند، در دولت کشورش در مقام‌های مختلف سیاسی حضور داشته است.

او فرزند یک پدر آتش‌نشان و مادر خانه‌دار است و با کمک موفقیت‌های تحصیلی، مسیر پیشرفتش را هموار کرده است. جان بولتون در دانشگاه ییل، در رشته حقوق تحصیل کرده است. درست در همان سالهایی که بیل و هیلاری کلینتون در همین دانشگاه مهم آمریکایی در حال تحصیل بودند.

او از دوران دانشجویی، تمایلات تند دست راستی داشته و تا همین امروز، در چشم‌انداز کلی اعتقاداتش، در همین اردوگاه سیاسی باقی مانده است. به این معنا که مثلا از دست دانشجویان مخالف جنگ ویتنام کلافه بوده، یا از چهره‌هایی مانند بری گلدواتر، از غولهای جمهوریخواهان در دهه 60 و 70 و از مخالفان قانون حقوق شهروندی (برای رفع تبعیض علیه سیاه‌پوستان)، حمایت کرده است.

جان بولتون به عنوان یک حقوقدان محافظه‌کار، بعد از مدتی کار وکالت، از طریق ورود به بوروکراسی به عنوان مشاور حقوقی آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID)، به فعالیت سیاسی‌اش، ابعادی حرفه‌ای بخشید؛ دورانی که به گفته خودش، اثر آموزشی قابل‌توجهی بر روی او گذاشت و آنطور که در کتاب خاطراتش نوشته، همین سابقه موجب شد تا او جزئیات ساختار اداری آمریکا، نحوه اثرگذاری سازمان‌ها بر یکدیگر و مهم‌تر، چگونگی سیاستگذاری در کشورش را بیاموزد.

از اینجا، یعنی در آغاز دوران رونالد ریگان، او بین قدرت (پست‌هایی در دولت‌های ریگان، جرج بوش پدر و پسر و دونالد ترامپ) و مراکز مطالعاتی اثرگذار و کلیدی دست راستی‌ها مانند امریکن‌اینترپرایز و تفسیر سیاسی در رسانه‌هایی مانند فاکس نیوز، در رفت و آمد بوده. ضمن اینکه او در سال 2000 میلادی، گزینه نامزدی از سوی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری را نیز بررسی کرد، اما هرگز خود را نامزد نکرد.

ادامه مطلب...

[ شنبه 98/2/28 ] [ 1:1 صبح ] [ alimataji ]

آمار سرطان در جهان در حال افزایش است

یک بررسی تازه پیش بینی می کند که آمار ابتلا به سرطان در سال جاری مجموعا به 18.1 میلیون مورد برسد که 9.6 میلیون مورد آنها به مرگ منجر خواهد شد.

برای مقایسه آمار ابتلا به سرطان در سال 2012 کمی بیش از 14 میلیون نفر و آمار مرگ ناشی از آن8.2 میلیون نفر بود. این افزایش تا حدودی به دلیل رشد و پیر شدن جمعیت است.

این ارقام حاکی از آن است که یک پنجم مردان و یک ششم زنان در طول عمر خود به نوعی سرطان مبتلا خواهند شد.

به علاوه با غنی تر شدن کشورها انتظار می رود آمار ابتلا به سرطان های مرتبط با سبک زندگی در مقایسه با آنهایی که به فقر مربوط است بیشتر شود.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (آی ای آر سی) به طور مرتب تصویری کلی از ابعاد سرطان در اطراف جهان ارائه می کند. این کار با بررسی 36 سرطان مختلف در 185 کشور انجام می شود.

محققان می گویند که هرچند راه های جمع آوری و اندازه گیری داده های مربوط به سرطان بهبود یافته، روند کلی آمار سرطان و مرگ در اثر آن، نشان دهنده افزایشی سالانه است.

تازه ترین گزارش این گروه می گوید که سرطان ریه، سرطان پستان زنان، و سرطان روده یک سوم کل سرطان ها و مرگ ناشی از آنها را تشکیل می دهند.

"کنترل تنباکو"

نویسندگان می گویند که سرطان ریه اکنون علت اصلی مرگ ناشی از این بیماری در زنان در 28 کشور است. آمریکا، مجارستان، دانمارک، چین و نیوزیلند شاهد بیشترین آمار مرگ در این مورد هستند.

جورج باتروورت، از موسسه خیریه تحقیقات سرطان بریتانیا، گفت: "تنباکو بزرگترین عامل ابتلای شمار بیشتری از زنان به سرطان ریه نسبت به گذشته است."

"در بریتانیا عادت سیگار کشیدن در زنان دیرتر از مردان رواج پیدا کرد، برای همین عجیب نیست که اکنون شاهد افزایش سرطان ریه هستیم."

"به همین شکل، مصرف سیگار بیش از پیش در میان زنان کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط محبوبیت پیدا کرده و بازاریابی شدید صنعت تنباکو در این روند موثر بوده."

گزارش تازه تخمین می زند که تقریبا نیمی از کلیه موارد سرطان در جهان در سال جاری در آسیا اتفاق می افتد که تا حدودی به دلیل جمعیت زیاد این قاره است و تا حدودی هم به این دلیل که بعضی از سرطان های مهلک تر در این منطقه شایع تر هستند.

برای مثال این شامل آمار بالای سرطان کبد است که درمان آن در چین عموما چشم انداز روشنی ندارد.[ شنبه 98/2/28 ] [ 12:56 صبح ] [ alimataji ]

کشف تازه برای مقابله با مقاوم شدن سلولهای سرطانی

ولین دارویی که برای توقف مقاوم شدن سلول های سرطانی به درمان در نظر گرفته شده، ممکن است ظرف دهه آینده در دسترس قرار گیرد.

موسسه تحقیقات سرطان اعلام کرده که 75 میلیون پوند برای سرمایه گذاری بر روی این دارو اختصاص داده است.

پروفسور پل ورکمن گفته که مقاوم شدن سلول های سرطانی در مقابل بعضی از داروها بزرگترین چالش در درمان این بیماری است. به گفته پرفسور ورکمن داروی تازه می تواند سرطان را در بلندمدت به یک بیماری قابل کنترل و در اغلب موارد قابل معالجه تبدیل کند.[ شنبه 98/2/28 ] [ 12:55 صبح ] [ alimataji ]

بریتانیا: دوتابعیتیها به ایران نروند - ایران: پذیرای ایرانیان بر

بریتانیا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای از شهروندان ایرانی - بریتانیایی و همچنین ایرانیانی که برای موسسات بریتانیایی کار می‌کنند خواست تا به دلیل احتمال بازداشت خودسرانه به ایران سفر نکنند.

در بیانیه‌ای که توسط جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، منتشر شده آمده است که شهروندان ایرانی - بریتانیایی، برخلاف دیگران با خطر فزاینده بازداشت و سوءرفتار در ایران روبه‌رو هستند.

وزیر خارجه بریتانیا، خطر سوءرفتار حکومت ایران به شهروندان دو تابعیتی را "غیرقابل تحمل" توصیف کرده است.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، گفته است ایران پذیرای ایرانیان مقیم بریتانیا است.

او در توییتی، به زبان انگلیسی، نوشت: "همه روزه هزاران شهروند دوتابعیتی و ایرانیان شاغل در بریتانیا در امنیت به ایران سفر می‌کنند. به ایرانیان دوتابعیتی و شاغلان در بریتانیا، همگی به عنوان شهروند ایران مورد احترام هستند و از آنها برای دیدار از کشور و خانواده‌شان استقبال می‌شود."[ شنبه 98/2/28 ] [ 12:54 صبح ] [ alimataji ]

چین: از حقوق مشروع ایران حمایت میکنیم

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور در دیدار بامحمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پکن گفت که چین قطعا با تحریم‌های یک جانبه آمریکا مخالف است.

براساس این بیانیه، ونگ یی، وزیر خارجه در این دیدار گفت: "این کشور از ایران برای حفظ حقوق مشروعش حمایت می‌کند و چین موقعیت ایران را درک می‌کند."

آقای ظریف برای دیدار با مقامات چین به این کشور سفر کرده است.

وزیر خارجه ایران هنگام ورود به پکن، پایتخت چین به خبرنگاران گفت: "حفظ توافق هسته‌ای فقط با گام‌های عملی ممکن است و نه صرفا با صدور بیانیه‌هایی در حمایت از آن."

جواد ظریف به تلویزیون جمهوری اسلامی گفته است: "اگر جامعه بین‌المللی احساس می کند که این توافق دستاورد ارزشمندی است، باید مانند ایران برای حفظ آن اقدام عملی انجام دهد."

او در توضیح انتظارات جمهوری اسلامی از جامعه بین‌المللی گفته است: "معنی گام های عملی کاملا روشن است: ارتباط تجاری ایران باید عادی شود."

از اول ماه مه، ایالات متحده از تمدید معافیت هشت کشور از واردات نفت ایران خودداری کرده و گفته است که در نظر دارد صادرات نفت ایران را به صفر کاهش دهد. اگرچه کارشناسان در دستیابی به این هدف تردید دارند، اما تحریم آمریکا باعث کاهش چشمگیر صادرات نفتی و در نتیجه عواید ارزی جمهوری اسلامی خواهد شد. علاوه بر این، تحریم بانکی و مالی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ارتباط تجاری ایران با خارج را محدود کرده است.[ شنبه 98/2/28 ] [ 12:52 صبح ] [ alimataji ]

رویترز: بیمه نروژ سپاه را عامل خرابکاری نفتکشها در فجیره میداند

خبرگزاری رویترز می‌گوید برآورد یک شرکت بیمه نروژی از حادثه اخیر چهار نفتکش‌ در بندر فجیره امارات این است که "به احتمال زیاد" سپاه پاسداران در آن خرابکاری ادعایی دست داشته است.

رویترز می‌گوید گزارش محرمانه اتحادیه مشترک کشتی‌داران نروژ برای بیمه ریسک جنگ (دی‌ان‌کی) به دستش رسیده است.

به گزارش رویترز بیمه نروژی به این نتیجه رسیده که احتمالا زیردریایی‌های کوچ کنترل از راه دور که بین 30 تا 50 کیلوگرم مواد منفجره حمل می‌کردند برای این خرابکاری ادعایی استفاده شدند.

روز یکشنبه امارات متحده عربی اعلام کرد علیه چهار نفتکش در بندر فجیره این کشور عملیات خرابکارانه‌ای انجام شده است. یکی از نفتکش‌ها با پرچم نروژ حرکت می‌کرده، یکی امارات و دو نفتکش دیگر هم متعلق به عربستان سعودی بوده‌اند.

ایران از خرابکاری در این نفتکش‌ها ابراز نگرانی کرده و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، گفته پیش‌بینی می‌کرد چنین اتفاقاتی برای "دامن زدن به تنش" رخ دهد.[ شنبه 98/2/28 ] [ 12:51 صبح ] [ alimataji ]

جنایت بزرگ تجاوزجنسی چینی هادرپاکستان

صوفیه 19 ساله که نمی‌خواهد نام اصلی‌اش ذکر شود شش ماه پیش در فیصل‌آباد پاکستان با یک مرد مسیحی اهل چین رسما ازدواج کرد. عروس و داماد هم از نظر سن و سال و هم از نظر شغل، موافق هم بودند.

صوفیه آرایشگر بود و شوهر آینده‌اش هم ظاهرا تاجر لوازم آرایش زنانه بود و در چین نام و نشانی داشت.

مراسم خواستگاری از صوفیه ظاهری رسمی داشت. موافقت خودش و رضایت خانواده، او را تا شب حنا و سپس شب زفاف کشاند.

او پاکستان را به قصد یک زندگی جدید ترک کرد و روانه خانه شوهر چینی خود شد. اما کمتر از یک ماه بعد این عروس به خانواده اصلی خود در پاکستان پیوست.

او از دام آنچه یک شبکه قاچاق دختران مسیحی پاکستان به بازار جنسی چین یاد می‌کند، فرار کرد.

سلیم اقبال، فعال حقوق بشر پاکستان که مسایل مرتبط با این نوع ازدواج‌ها را دنبال می‌کند، می‌گوید ظرف یکسال گذشته حدود 700 دختر پاکستانی که بیشترشان از خانواده‌های مسیحی هستند با مردان چینی ازدواج کرده‌اند.

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید معلوم نیست برای بسیاری از این زنان چه اتفاقاتی پیش آمده و به نظر این سازمان بسیاری از آنها در معرض خطر بردگی جنسی قرار گرفته‌اند.

طی هفته‌های اخیر چندین نفر از شهروندان چینی و یک واعظ کاتولیک پاکستانی در ارتباط با سازماندهی چنین ازدواج‌هایی دستگیر شده اند.

*قابل توجه  کسانی ک دوست دارند با خارجی ها ازدواج کنند مواظب باشید اینجا چینی بودند ممکن است عراقی،ترکیه ای یا هرجا دنیا باشند*

ادامه مطلب[ جمعه 98/2/27 ] [ 5:27 عصر ] [ alimataji ]

لینک های ویژه

دیگر امکانات


بازدید امروز: 82
بازدید دیروز: 212
کل بازدیدها: 651917