سفارش تبلیغ
صبا ویژن

بازدید سالانه 22 میلیون نفر از موزه های ایران

موزه ها همواره نهادی مهم در راستای حفظ و نگهداری از میراث یک کشور و البته میراث بشریت محسوب می شده اند.

اسپوتنیک — وجود این موزه ها بوده که فرهنگ و تمدن یک کشور را حفاظت کرده، 28 ام اردیبهشت ماه در جهان به نام روز جهانی موزه شهرت گرفته که در ایران هم این روز گرامی داشته می شود و فعالیت هایی از جمله نشست میان موزه داران و یا رایگان شدن بازدید از موزه ها در این روز رخ می دهد.

دکتر محمد رضا کارگر مدیر کل موزه ها و اموال منقول تاریخی میراث فرهنگی در رابطه با وضعیت فعلی موزه های ایران به خبرنگار اسپوتنیک گفت:

امروزه در ایران حدود 680 موزه ی فعال وجود دارد که این رقم قبل از دولت یازدهم و دوازدهم حدود 291 موزه بود و افزایش چشمگیری را در آن شاهد بودیم و از نظر تعداد امیدواریم که بتوانیم تا دو سال آینده جشن مناسبی را برای افتتاح 1000 امین موزه ی ایران به صورت ملی بر پا کنیم، تکیه ی ما عمدتا بر بخش غیر دولتی است و ورود بخش خصوصی و شخص حقیقی به بحث موزه ها به شدت برای ما اهمیت دارد.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:25 صبح ] [ alimataji ]

حساب یارانهبگیران از 4.5 میلیون رد شد

با وجود الزام چند ساله قانون برای غربالگری یارانه‌بگیران و حذف افراد پردرآمد همچنان روال قبلی پرداخت ادامه داشته و در هر ماه حدود 78 میلیون نفر یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی دریافت می‌کنند.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:21 صبح ] [ alimataji ]

پخش آخرین قسمت «بازی تاج و تخت»؛ 11 میلیون آمریکایی سر کار نمیرو

 

نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که 11 میلیون آمریکایی به دلیل پخش آخرین قسمت سریال «بازی تاج و تخت» قصد دارند روز دوشنبه در محل کار خود حاضر نشوند.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:19 صبح ] [ alimataji ]

صادرات نفت خام ایران به 500 هزار بشکه در روز کاهش یافته است

داده های نفت کش ها و گزارش های دیگر نشان می دهد که صادرات نفت خام ایران در ماه مه به 500 هزار بشکه در روز یا کمتر از آن رسیده است.

آمریکا روز 22 آوریل (دوم اردیبهشت) در تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اعلام کرد که معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران از تحریم ها را لغو می کند. تهران در واکنش به این تصمیم ایالات متحده تاکید کرده بود که با وجود لغو معافیت ها، صادرات نفت ایران به صفر نخواهد رسید.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:17 صبح ] [ alimataji ]

راهبهای که نقاش شد

نمایشگاهی از آثار کوریتا کنت با عنوان"Power up" در شهرلندن برپا بود که هفتاد اثر او با تکنیک چاپ دستی و سری گرافی را نمایش می داد.

چاپهای دستی کنت با رنگهای شاد و متفاوت و در اعتراض به تبعیض نژادی، زن ستیزی و جنگ هستند که کلیسای کاتولیک را نیز به چالش می کشد.

این آثار از کارهای کمتر دیده شده وی هستند؛ از اوایل 1950میلادی تا آثار نمادینش در سالهای 1960و کارهای متاخرش پس از آنکه دیگر راهبه نبود؛ چیدمان نمایشگاه نیز براساس تاریخ شکل گیری آثار است و از این طریق میتوان شاهد تغییر و تحولات فکری و تکنیکی اش نیز بود.

آثار اولیه کنت در اوایل 1950 میلادی، مذهبی هستند و فیگوراتیو که با مضامینی از کتاب مقدس و دیگر منابع مذهبی بوجود آمده اند.

آثاردهه 1960 میلادی، مربوط به زمانی است که او کاملا کارهای اولیه و فیگوراتیوش را رها کرده و روی کلمات و متن ها تمرکز کرد. دراین دوره او همچنان از متن های مذهبی استفاده میکرد اما آنها را با متن اشعار مردمی و شعارهای جنبشهای اعتراضی و شعرهای نوگرا ترکیب کرده واثر جدیدی به وجود میآورد. در بعضی آثار همه این مضامین یکجا جمع شده اند.

استفاده گسترده و هوشمندانه او از تکنیک بریده-چسبانده باعث شکلگیری لایه های مختلفی از معنا می شود. یکی دیگر از منابع الهام او شعارهای تبلیغاتی بسته بندیها و نمادها و نشانه های بیلبوردهای تبلیغاتی بود و ترکیب آنها با متون مذهبی که بسیار خلاقانه حس و حال تجاری تبلیغات در پس رونق اقتصادی سالهای بعدازجنگ جهانی دوم را میگرفت و لغتهای مصرفی روزانه را به معانی والا تغییر میداد.

 

سال 1965 از یک آگهی تبلیغ گازوییل و در 1967 از نشانه ها و شعارهای تبلیغاتی پپسی کولا استفاده کرد.

او آنچه را بر در و دیوار شهر لس آنجلس میدید، ترجمه ای از مزامیر تلقی میکرد اما با خوانشی به سبک خودش.

کوریتا خود راهبه بود، با این وجود اثری از او در سال 1964میلادی درباره مریم مقدس و با عنوان آب دارترین گوجه از طرف کلیسا با عنوان توهین به مقدسات شناخته و نمایش آن ممنوع شد.[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:5 صبح ] [ alimataji ]

کم آمدن شماره تلفن در ژاپن

وزارت ارتباطات اعلام کرده که شماره‌های 11 رقمی فقط تا سال 2022 کافی هستند و حالا باید برای ایجاد شماره‌های 14 رقمی به سرعت برنامه‌ریزی کرد.

طرح ایجاد شماره تلفن 14 رقمی توسط KDDI، NTT Docomo و SoftBank تایید شده و با موافقت سه اپراتور اصلی، شماره‌های جدید پیش از پایان سال 2021 معرفی خواهند شد.

این ده میلیارد شماره جدید با 020 شروع می‌شوند، پیش‌شماره‌ای که در حال حاضر در ژاپن برای دستگاه‌های چیزنت (IoT) استفاده می‌شود. چنین امکانی در سال 2017 معرفی شد و از آن به بعد، 32.6 میلیون عدد از شماره‌های 020 ژاپنی تا پایان ماه مارس 2019 ثبت شدند.

با توجه به پیشرفت شبکه‌های نسل پنجم 5G در ژاپن که قرار است تا سال 2020 اجرایی شود و تعداد زیاد دستگاه‌های متصل به چیزنت، تصمیم به 14 رقمی کردن شماره تلفن هوشمندانه خواهد بود.

چالش برای تولید اعداد کافی برای تمام دستگاه‌های موجود در شبکه، چیزی نیست که فقط ژاپن با آن دست به گریبان باشد. هنگامی که شبکه‌های 5G در بخش‌های بیشتری از جهان اجرایی شوند، کشورهای دیگر نیز ممکن است مجبور به تصمیم‌گیری مشابهی شوند تا از وجود اعداد کافی برای هر وسیله متصل، اطمینان حاصل کنند.[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:3 صبح ] [ alimataji ]

خیام برلوگوی گوگل

گوگل تولد 971 سالگی روز تولد عمر خیام، ریاضیدان، شاعر، فیلسوف و ستاره‌شناس مشهور را با تغییر لوگو، جشن گرفت.

این لوگو در بسیاری از کشورهای دنیا در سالروز تولد این دانشمند ایرانی به نمایش در آمد اما در کشور زادگاه او یعنی ایران مشاهده نشد.[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:2 صبح ] [ alimataji ]

هشدار پترائوس در مورد خطر رویارویی نظامی با ایران

حمله به ایران آنقدرها هم آسان نیست. کشوری با جمعیتی زیاد و مساحتی وسیع. این هشدار دیوید پترائوس به رییس جمهوری آمریکاست. رییس پیشین سی آی ای که فرماندهی نیروهای آمریکایی را در افغانستان برعهده داشت. جنگ با ایران بحثی دامنه دار و پرجنجال در یک هفته اخیر در آمریکا بوده است. در کنار شاخ و شانه کشیدنهای چهره هایی مثل جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا، عده ای هم هستند که درباره پیامدهای جنگ با ایران هشدار می دهند.[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:1 صبح ] [ alimataji ]

وحالله سلگی، معاون سیاسی بسیج اساتید تهران خواهان برخورد با دانش

روح‌الله سلگی، معاون سیاسی بسیج اساتید تهران بزرگ با انتقاد به تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به طرح حجاب، از دستگاه‌های امنیتی خواست "عوامل این تجمع" را شناسایی کنند و برای مقابله با آنچه او "جریانات انحرافی و مارکسیستی" خواند، کوتاهی نکنند.

دانشجویان دانشگاه تهران پنج روز پیش در اقدامی کم‌سابقه در اعتراض به "طرح‌های حجاب و عفاف" تجمع کردند. این تجمع با دخالت حراست و نیروهای بسیج به خشونت کشیده شد.

معاون سیاسی بسیج اساتید تهران بزرگ امروز گفت معترضان "یک روز به بهانه مسئله حجاب و روزهای دیگر با موضوعات دیگر سعی دارند هویتی در تقابل با دین ایجاد کنند".

او از دستگاه‌های امنیتی خواست که "وظیفه خود را اجرا کنند و در شناسایی عوامل اصلی و کلیدی این پروژه اهتمام ویژه‌ای به خرج دهند".

روح‌الله سلگی درباره تجمع دانشجویان معترض نیز گفت تعداد این دانشجویان معترض در مقایسه تجمع اساتید و دانشجویان بسیجی و انقلابی "بسیار کم" بوده است.[ یکشنبه 98/2/29 ] [ 12:0 صبح ] [ alimataji ]

خاتمی میگوید: من اگر \تکرار\ هم کنم، دیگر مردم رأی نمیدهند.\

مصطفی تاجزاده، از چهره های سیاسی نزدیک به محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هشدار داده است که تردید شهروندان ایرانی به بهبود وضعیت کشور در ماه های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

آقای تاجزاده در گفت و گو با روزنامه همشهری چاپ تهران گفته است پس از اعتراضات دی ماه 1396در شهرهای ایران، "تردید نسبت به بهبود اوضاع و امور کشور با روند جاری به حدی بالا رفته است که آقای خاتمی می‌گوید: من اگر "تکرار" هم کنم، دیگر مردم رأی نمی‌دهند."

محمد خاتمی در جریان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، در یک پیام ویدئویی شهروندان ایرانی را به رای دادن به فهرست انتخاباتی مورد حمایت اصلاح طلبان موسوم به "فهرست امید" تشویق کرده بود.[ شنبه 98/2/28 ] [ 11:57 عصر ] [ alimataji ]

لینک های ویژه

دیگر امکانات


بازدید امروز: 76
بازدید دیروز: 79
کل بازدیدها: 700683